Αγχωτική νικη για Αϊντχοφεν, ισοπεδωτικός ο Άγιαξ

Για την 14η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος, η Αϊντχοφεν πήρε αγχωτικό τρίποντο επί της Χέρενφειν παίρνοντας την πρώτη της νικη μετά από τέσσερις ήττες . Ο Άγιαξ είχε εύκολο ματς κόντρα στην Χεέρακλες. Η Αλκμάαρ πήρε σημαντική νίκη φτάνοντας στην δεύτερη θέση.

Άγιαξ- Χέρακλες   4-1

Ο Άγιαξ ισοπέδωσε την Χέρακλες  με 4-1στο «Άμστερνταμ» Αρίνα» διατηρώντας στο +6 στην πρώτη θέση από την δεύτερη Άλκμααρ .   Ο «αίαντας» προηγήθηκε με τον Πρόμες στο 26’ στο 60’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Η ομάδα του Τεν Χαχ που είχε την κατοχή σημείωσε και τρίτο γκολ στο 56’ με τον Ζακάρια. Στο 87’ ήταν η σειρά του Χούντελααρ να γραφτεί στο πινάκα των σκόρερς. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 90’με τον  Ντέσερς.

Ουτρέχτη – Αλκμάαρ 0-3

Η Αλκμάαρ του Παντελή Χατζηδιάκου, που αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πήρε την νίκη με 3-0 επί της Ουτρέχτης. Tα γκολ τις αναμέτρησης τα σημείωσαν οι Κοοπμέινερς στο 24’, ο Ιντρίσι έκανε το 2-0 σο 31΄και ο Μποαντού το τελικό 3-0 στο 50’ .

Ντε Χααχ- Βιλεμ 3-3

Η Βίλεμ του Βαγγέλη Παυλίδη που σημείωσε δυο γκολ στο 39’ και  55’ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο παρόλο που είχε προηγηθεί στο 12’ με τον Χέρκενς. Η Ντεν Χααχ βρηκε την δύναμη και έκλεψε στο βαθμό της ισοπαλίας καθως έφερε το ματς στα ίσια 3-3 με δράστες τους Νετσιντ ( 49’-83’) και  Χόοσενς ( 88’).

Τσβόλε- Φορτούνα Σιτάρντ 3-1

Η Τσβόλε πήρε βαθμολογική  ανάσα με την νικη με 3-1 επί της Φορτούνα Σιτάρντ.

Γκρόνινγκεν  – Φέγενορντ 1-1

Η Γκρόνινγκεν  έμεινε στο 1-1 με την Φέγενορντ οι φιλοξενούμενοι τα πρώτα 20’ είχαν την κατοχή, όμως οι γηπεδούχοι από το 25’ και μετά ανέβασαν την απόδοση τους.  Ωστόσο η ομάδα του Αντβοκάατ προηγήθηκε στο 32’ με τον Σινιστέρα. Το σύνολο του Μπούις στην επανάληψη δεν εγκατέλειψε τον αγώνα και μπήκε ακόμα πιο βελτιωμένο. Το 1-1 το σημείωσε ο Μεμίσεβιτς με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Αϊντχοφεν – Χέρενφειν 2-1

Η ομάδα του Μάρκ Φαν Μπόμελ μπήκε στο πρώτο μέρος πολύ δυναμικά κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, πολιορκώντας διαρκώς τον Ουόρνερ Χαν ο οποίος έκανε ότι μπορούσε . Στο 17’ ο Μπέρχβαϊν με κεραυνό νίκησε τον Χαν και άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους». Το σύνολο του Γιάνσεν ήταν ανήμπορο να αντίδραση αρκέστηκε σε 2 ευκαιρίες από τους Ετζουκέ και Όντγκαρντ. Στο 36’ ο Μπέρχβαϊν έκανε το 2-0. Στην επανάληψη η Χέρενφειν μπήκε πιο βελτιωμένη παίρνοντας τα ηνία και εγκλωβίζοντας με την σειρά τους την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 55’ η πίεση απέφερε καρπούς για τα νούφαρα καθως μείωσαν σε 2-1 με τον Όντγκαρντ. Αν και η Χέρενφειν προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Βάαλβαϊκ –Έμεν 1-1

Η ομάδα του Χριμ που είναι ο ουραγός του βαθμολογικού πινάκα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας  από την 13η Έμεν με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Μόυλντερ στο 76’. Το σύνολο του Λούκιεν άνοιξε το σκορ με τον Ντε Λεουβ στο 15’. Όμως οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έφερε το ματς στα ίσια 1-1 με τον Σιλά.

Η Τσβόλε πήρε βαθμολογική  ανάσα με την νίκη με 3-1 επί της Φορτούνα Σιτάρντ.

Σπάρτα Ρότερνταμ- Φίτεσε 2-0

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη 2-0, σκόρερς της αναμέτρησης στο 30’ με τον Ματάι . Στο 83’ ο Σμίτς με το 2-0 έφερε χαμόγελα στην ομάδα του.

Φένλο – Τβέντε 2-1

Η Φένλο αν και είχε τον δεύτερο ρόλο στον αγώνα προηγήθηκε με τα γκολ του Ούιγεν  και Σοριάνο στο 34’ και 36’ . Όμως η Τβέντε αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 με τον Βούκιτς το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος παρόλο που φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ζημία.