Άγιαξ βγαλμένος από τα παλιά!

Ο επιβλητικός Άγιαξ κατάφερε να επικρατήσει με 1-4 της Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Άγιαξ παίζοντας ποδόσφαιρο από άλλο πλανήτη κατάφερε να αφήσει την «βασίλισσα» εκτός από τους «16» της κορυφαίας διασυλλογικης διοργάνωσης. Η Ρεάλ έμεινε εκτός συνέχειας από τη «φάση των 16» ύστερα από πάρα πολλά χρόνια, χάνοντας μετά το κύπελλο Ισπανίας ακόμη ένα στόχο και γνωρίζοντας τη βαρύτερη εντός έδρας ήττα της ιστορίας της στο Champions league.

Οι Ολλανδοί γλίτωσαν στο 4ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Βαράν έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ονάνα

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ζιγές άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ με έναν εύκολο τρόπο. Ο Τάντιτς μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Ζιγές, ο οποίος πλάσαρε και έκανε το 1-0 για τους Ολλανδούς.

Ο Άγιαξ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 18’ ο Τάντιτς και πάλι έκανε μια εκπληκτική προσπάθεια, πέρασε τον Καζεμίρο έδωσε στον Νέρες, ο οποίος με ωραία ενέργεια πλασέ έκανε το 2-0, δίνοντας στην ομάδα του από το πρώτο μόλις ημιχρονο σκορ πρόκρισης.

Η «βασίλισσα» ήταν πάντως και άτυχη, αφού έχασε με τραυματισμούς Λούκας και Βινίσους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 42΄ είχε δεύτερο δοκάρι, με τον Μπέιλ!

Η Ρεάλ προσπαθούσε να βρει το γκολ με άσκοπα σουτ και ενέργειες εκτός εστίας με αποτέλεσμα ο Άγιαξ να πετύχει και τρίτο γκολ στο 62’. Ο Τάντιτς με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-0 και κλείδωσε την πρόκριση.

Ο Μάρκο Ασένσιο αποδείχτηκε «χρυσή αλλαγή» για τη «βασίλισσα», ο Ισπανός επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας στη περιοχή και με όμορφο διαγώνιο σουτ μείωσε για την Ρεάλ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Η ψυχολογία φυσικά ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων και στο 72’ ο Σενε πλήγωσε για ακόμα μια φορά την άμυνα της Ρεάλ, αφού εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο φάουλ και με τρομερό γκολ νίκησε ακόμα μια φορά τον Κουρτουά για το 4-1 του Αίαντα.

Η Ρεάλ στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Νάτσο είδε την δεύτερη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Σκόρερ: 70′ Ασένσιο/7′ Ζιγέχ, 18′ Νέρες, 62′ Τάντιτς, 72′ Σένε

Κίτρινες: Καρβαχαλ, Νάτσο, Μαζραουί

Κόκκινη: Νάτσο 90+3′

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Ρεγκιλόν, Κρόος, Μόντριτς, Καζεμίρο(87’ Βαλβέρδε), Λούκας Βάθκεθ(29’ Μπέιλ), Βινίσιους(35’ Ασενσιο), Μπενζεμά

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί(80’ Βελτμαν), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Ντε Γιονγκ, Σένε(73’ Ουίτ), Ζιγέχ, Ντε Μπέεκ, Τάντιτς, Νέρες(74’ Ντολμπεργκ)