Αγκαλιά με την “σαλατιέρα” η Μπάγερν όπου διέσυρε την Ντόρτμουντ

Ισοπεδωτική ήταν η Μπάγερν απόψε στο Αλιάνζ Αρίνα, όπου διέλυσε την Μπορούσια Ντόρτμουντ, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (!), με 5-0 και σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα(+1), έξι αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα.

Η διαφορά δυναμικότητας αλλά και εμπειρίας των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η νεαρή αυτή ομάδα της Ντόρτμουντ δεν είχε το “μέταλλο” για να διεκδικήσει κάτι σε μία τέτοια έδρα, πραγματοποιώντας έτσι τραγική εμφάνιση πέφτοντας σε αλλεπάλληλα λάθη.

Το 1-0 ήρθε με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τιάγκο Αλκάνταρα εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά με τον πρώην κίτρινο, Ματς Χούμελς, να μοιάζει ανίκητος στον αέρα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπούρκι.

Μόλις επτά λεπτά αργότερα(17′) ο κεντρικός αμυντικός Ζαγκαντού, που δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο, υπέπεσε σε ένα ακόμη λάθος, μάλιστα στο τρίτο του για εκείνη την ώρα. Όπου αυτή την φορά δεν έμεινε ατιμώρητο. Το λάθος γύρισμα του προς τα πίσω έφερε τον Λεβαντόφσκι τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα εκτός μεγάλης περιοχής όπου του πέρασε την μπάλα από πάνω και προ κενής εστίας έγραψε το 2-0.

Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, και έπειτα από αλλεπάλληλα σουτ των Βαυαρών εντός και εκτός περιοχής, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρτίνες όπου με ένα μονοκόμματο πλασέ έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία του Μπούρκι μην αφήνοντας του περιθώρια αντίδρασης(3-0).

Μία σέντρα του Μίλερ από δεξιά με το αριστερό του πόδι βρήκε τον Γκνάρμπι στην καρδιά της άμυνας με τον 23χρονο Γερμανό να διευρύνει το σκορ με κεφαλιά σε 4-0!

Στο δεύτερο μέρος, παρά τις όποιες τακτικές αλλαγές από μεριάς φιλοξενούμενων, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Μπάγερν ήταν αυτή που είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες ενώ η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Νοιερ ούτε μία φορά!

Το τελικό 5-0 έγραψε με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ρόμπερτ Λεφαντόφσκι πάλι προ κενής εστίας έπειτα από χαμηλό γύρισμα του Γκνάρμπι μέσα στην μικρή περιοχή.

Χαρακτηριστικό ήταν και το σημείο όπου ο διαιτητής δεν κράτησε περαιτέρω έξτρα χρόνο στο δεύτερο ημίχρονο!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Βαυαρούς να ξεσπάνε σε έξαλλους πανηγυρισμούς καθώς πλέον είναι στα χέρια τους να κάνουν το 6 στα 6 και να είναι αυτοί που θα σηκώσουν την “σαλατιέρα”.

Αυτή ήταν η έκτη αναμέτρηση του Κόβατς με αντίπαλο την Ντόρτμουντ και η πρώτη φορά, ίσως και η πιο σημαντική, που καταφέρνει να βγει νικητής!