Αγκαλιά με τον τίτλο η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου βρίσκεται ένα βήμα από τον τίτλο, μετά τη νίκη της που συνδυάστηκε με ήττα της Λειψίας.

Για την 30η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία ηττήθηκε με 2-1 από την Κολωνία, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 2-0 την Λεβερκούζεν.

Mε το ίδιο σκορ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε της Άουγκσμπουργκ, ενώ η Αρμίνια Μπίλεφελντ πήρε το τρίποντο κόντρα στην καταδικασμένη Σάλκε με 1-0.

Η νίκη της Μπάγερν και ήττα της Λειψίας έδωσαν διαφορά δέκα πόντων στους Βαυαρούς τέσσερις στροφές πριν το τέλος και θέλουν νίκη την επόμενη αγωνιστική για να κλειδώσουν την “Σαλατιέρα”.

Στην Κολωνία οι γηπεδούχοι με δύο τέρματα του αρχηγούς τους Έκτορ στο 46′ και στο 60′ πήραν την νίκη κόντρα στη Λειψία που είχε ισοφαρίσει με τον Χαϊντάρα στο 58′ και κράτησαν τις όποιες ελπίδες έχουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο Αλιάνς Αρίνα η Μπάγερν δύο γρήγορα τέρματα στο 7′ με τον Μοτίνγκ και τον Κίμιχ στο 13′ εξανέμισε το εμπόδιο της Λεβερκούζεν που την άφησε στην 7η θέση ένα βαθμό πάνω από την Ουνιόν Βερολίνου.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην ομώνυμη πόλη με μεστή εμφάνιση νίκησε την Άουγκσμπουργκ με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο (Χιντερέντερ 38′, Σίλβα 57′) και παρέμεινε στην τρίτη θέση κρατώντας στα χέρια της μια θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο Μπίλεφελντ η Αρμίνια  πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς κόντρα στην Σάλκε με 1-0 έχοντας ως σκόρερ τον Κλος που σκόραρε στο 50ο λεπτό και βρίσκεται σε θέση ασφαλείας για να σώσει την κατηγορία.