«Αγρίεψε» η Μπάγερν Μονάχου και διέλυσε τη Μάιντς

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν Μονάχου και με 5 τέρματα “σκότωσε” τη Μάιντς

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 5-2 της Μάιντς στο Allianz Arena, για την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος είχε μία ασίστ και σημείωσε τα δύο τελευταία τέρματα, συμπληρώνοντας τα 19 προσωπικά γκολ στο πρωτάθλημα.

Αν και η ομάδα του Μονάχου βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος με 0-2, με τα τέρματα των Μπούργκαρντ στο 32′ και του Χακ στο 44ο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο “ξύπνησε” και με 5 τέρματα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε τη νίκη.

Πρώτα μείωσε σε 1-2 στο 50′ ο Κίμιχ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σανέ έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το τρίτο γκολ με τον Κεσόν, όμως το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66’ ακυρώθηκε γκολ των Βαυαρών, καθώς ο Ντέιβις βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στο 70′ ο Σούλε πέτυχε την ανατροπή, δίνοντας το προβάδισμα στη Μπάγερν (3-2) και τα άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο Λεβαντόφσκι (76′ πεν, 83′) διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Η Μπάγερν έφτασε τους 33 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη δεύτερη Λειψία, ενώ η Μάιντς έμεινε στην προτελευταία θέση με 6β.