Αήττητη και… ωραία η Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης, όμως με πρωταγωνιστή τον Βέγκορστ πήρε τη νίκη, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της.

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε της Βέρντερ Βρέμης με 5-3 στο Volkswagen Arena, για την 9η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ διανύει φέτος μια εξαιρετική σεζόν μέχρι στιγμής, καθώς η μόνη ομάδα που την έφερε αντιμέτωπη με την ήττα είναι η ΑΕΚ! Μετά την ήττα από την Ένωση στα πλέι οφ του Europa League, η γερμανική ομάδα μετρά μόνο θετικά αποτελέσματα.

Μπορεί η Βέρντερ να έβαλε πολύ δύσκολα στους “λύκους”, όμως όταν εκείνοι “αγρίεψαν” κατάφεραν και εξασφάλισαν ένα ακόμη τρίποντο, το οποίο τους έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Φλόριαν Κόφελντ είναι στην 10η θέση με 11 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Μπιτενκούρ (13′), όμως δεν πρόλαβαν να το χαρούν, καθώς με συνοπτικές διαδικασίες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τα γκολ των Μπακού (22′) και Μπρουκς (25′).

Ο Μόχβαλντ έφερε το ματς στα ίσα μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι (36′), όμως οι γηπεδούχοι ξανά πήραν άμεσα το προβάδισμα χάρις το γκολ του Βέγκορστ (37′) και έτσι τελείωσε ένα… “τρελό” πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Φλόριαν Κόφελντ ισοφάρισε πάλι, με αυτογκόλ του Μπρουκς (47′), όμως ο Βέγκορστ ξανά χτύπησε (76′), κάνοντας τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του και σημειώνοντας το 6ο φετινό προσωπικό του τέρμα.

Η Βέρντερ είχε μείνει απο δυνάμεις και ειδικότερα μετά την αποβολή του Μόχβαλντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (80′) πέταξε “λευκή πετσέτα”, ενώ λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης ο Μπιάλεκ διαμόρφωσε το τελικό 5-3 (90+5′).

Κόκκινες: Μόχβαλντ

Κίτρινες: Λακρουά, Άρνολντ – Εμπόμ, Μόχβαλντ,

Βόλφσμπουργκ: Καστίλς, Μπακού, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν (81′ Οτάβιο), Σλάγκερ, Άρνολντ, Μπρέκαλο, Στέφεν (65′ Φίλιπ), Μεχμέντι (81′ Μπιαλέκ), Βέγκορστ

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Γκρος (85′ Βόλτεμειντ), Τόπρακ, Φριντλ, Σελασιέ, Αουγκούστινσον, Έγκεσταιν, Εμπόμ, Μπιτενκούρ (71′ Αγκού), Ραζίτσα (72′ Τσονγκ), Οσακό (85′ Σέλκε)