Αήττητη και ωραία η Μίλαν νίκησε και την Σπέτσια

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Μίλαν για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Σπέτσια στο Μιλάνο.

Η Μίλαν υποδέχθηκε με τριάρα (3-0) την Σπέτσια, στο “Σαν Σίρο” και έκανε το 3 στα 3 στη Serie A. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές απουσίες απέναντι στους νεοφώτιστους του Βιτσέντζο Ιταλιάνο. Χαρακτηριστικές αυτές των Ιμπραΐμοβιτς, Κόντι, Ρομανιόλι και Ρέμπιτς. Δύο γκολ για τον Λεάο, έπιασαν κορυφή μαζί με την Αταλάντα οι Ροσονέρι.

Στο 57ο λεπτό, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στο όριο της μικρής περιοχής, εκεί όπου βρισκόταν ο Λεάο και με προβολή σκόραρε για το 1-0.

Στην συνέχεια η Μίλαν χρειάστηκε 2 μόλις λεπτά για να κλειδώσει το τρίποντο. Αρχικά ο Ερνάντεζ στο 76′ και ύστερα ο Λεάο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 78′ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερνάντεζ, Γκάμπια, Κιάερ, Καλάμπρια, Τόναλι (58′ Μπενασέρ), Κρούνιτς (58′ Κεσιέ), Σαλεμάκερς, Ντίαζ, Λεάο (83′ Μαλντίνι), Κολόμπο (46′ Τσαλχάνογλου).

Σπέτσια: Ράφαελ, Σάλα, Έρλικ, Τσάμποτ, Μαρκίτσα, Μαγκιόρε, Ρίτσι (59′ Ακαμπρόρα), Πομπεγκά (77′ Μόρα), Βέρντε (59′ Αγκουντέλο), Γκιασί (77′ Μπαρτολομέι), Γκαλαμπίνοφ (33′ Πίκολι).