Αήττητη μεν χωρίς τρίποντο δε η Λίβερπουλ στο θέατρο των ονείρων

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Λίβερπουλ στο μεγάλο ντέρμπι στο «Όλντ Τραφορντ».

Το πρώτο μέρος ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός και από τις δυο ομάδες, όμως από το 34’ και την ευκαιρία του Φιρμίνο, ο αγώνας απέκτησε ταχύτητα. Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ράσφορντ έπειτα από την σέντρα του Τζέιμς ένα γκολ που έκανε τους ανθρώπους της Λίβερπουλ να φωνάζουν για φάουλ του Λίντελοφ στο Οριγκί . Μετά το γκολ η Λίβερπουλ έκανε το 1-1 με τον Μανέ αλλά το τέρμα του Σενεγαλέζου δεν μέτρησε καθως ο σκορερ έκανε χέρι. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι «ρεντς» μπήκαν βελτιωμένοι έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, ψάχνοντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Πρώτη καλή στιγμή για την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ήταν στο 64’ με τον Τσάμπερλειν. Με τον Ράσφορντ να απαντά στο 67’ με το άστοχο σουτ. Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δυο περιπτώσεις με τον Φρεντ χωρίς αποτέλεσμα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Κλοπ πίεζε και κατάφερε να κάνει το 1-1 με τον Λαλάνα έπειτα από σέντρα του  Ρόμπερτσον. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λίβερπουλ ασκούσε έντονη πίεση στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, προσπαθώντας να διευρύνει το σκορ με δράστες τους Άρνολντ και Τσάμπερλεϊν. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με την Λίβερπουλ να μην κάνει το 9 στα 9 αλλά έφυγε από το θέατρο των ονείρων χωρίς να χάσει, ενώ το σύνολο του Σόλσκιερ πήρε την ψυχολογική δύναμη που ήθελε για την συνέχεια.

Πλέον η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ έχει 25 βαθμούς και είναι πρώτη, ενώ η ομάδα του Μάντσεστερ είναι στην 13η θέση με 10 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, ΜακΤόμινεϊ, Ρόχο, Φρεντ, Περέιρα (Γουίλιαμς 94’) , Ράσφορντ (Μαρσιάλ 84’), Τζέιμς

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (Λαλάνα 71’), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (Κεϊτά 82’), Μανέ, Φιρμίνο, Οριγκί (Τσάμπερλεϊν 60’)