Ακόμα μία ήττα για τον Παναιτωλικό, συνεχίζει τις νίκες η ΑΕΚ

Για την 4η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0-1 από την ΑΕΚ στο Αγρίνιο, με τα «καναρίνια» να συνεχίζουν το κακό σερί στις πρώτες αγωνιστικές του Ελληνικού πρωταθλήματος ενώ η Ένωση συνέχισε στις νίκες .

Στα πρώτα είκοσι λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας, ο Παναιτωλικός στα πρώτα λεπτά διαχειριζόταν τους «κιτρινόμαυρους»χωρίς όμως να μπορεις να κανει τελική φάση.

Στο 6’η ΑΕΚ έκανε την πρώτη τελική με το γυριστό του Μάνταλου όμως ο Κνετ ήταν σε ετοιμότητα. Στο 22’ ο Μοράρ παραλίγο να γίνει επικίνδυνος αλλά το φάουλ ήταν άστοχο. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ρουμάνος φορ έκανε το 1-0 με απίθανη λάμπα αλλά ακυρώθηκε καθως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Μετά την ευκαιρία του Μοράρ ο «τίτορμος» ισορρόπησε παίρνοντας και αυτός μπαλιές, χωρίς όμως να κάνει την ζημία στον Μπάρκα.Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και από τα πρώτα λεπτά πίεζε την άμυνα του Παναιτωλικού.  Στο 52’ ο Μάρκο Λιβάγια απείλησε ο Κνετ όμως ο Αυστριακός μπλόκαρε, στο 54’ ο Ντάλσιο προσπάθησε να νικήσει τον Μπάρκα ο οποίος ήταν εκτός θέσεις αλλά η μπάλα πήγε απελπιστικά άουτ. Στο 57’ ο Λιβάγια δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του. Στο 62’ το σουτ του  Λιβάγια πέρασε αουτ. Στο 69’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με την τέταρτη προσπάθεια του Λιβαγια – ο οποίος ήταν ιδιαίτερα απειλητικός- ο Κροάτης νίκησε τον Κνετ στην κλειστή του γωνία με δυνατό σουτ. Στο 75’ ο Μαλής προσπάθησε να κάνει το 1-1 αλλά δεν βρήκε στόχο. Πριν τελειώσει το ματς ο Παναιτωλικός έκανε προσπάθειες για γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να παίρνει σπουδαίο τρίποντο ψυχολογίας ενόψει του ματς με τον ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Μπάλμπι, Λουσέρο (76′ Καββαδίας), Ταχάρ (82′ Τσιγγάρας), Ντίας (87′ Μπαϊροβιτς(, Ντάλσιο, Αριγίμπι, Μοράρ.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Κρστίτσιτς (78’Γαλανόπουλος, Σιμόες, Λόπες, Μάνταλος (83’Χουλτ), Αλμπάνης (64’Γιακουμάκης), Λιβάγια.