Ακόμη μια ήττα για Σάλκε, μεγάλο «διπλό» για Άιντραχτ

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Βόλφσμπουργκ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που επικράτησε με 2-1. Στην τέταρτη συνεχόμενη της ήττα υποχρέωσε την Σάλκε, η Βέρνερ Βρέμης που επικράτησε με 1-0, για την 29η αγωνιστική της Bundesliga. Η Χέρτα νίκησε 2-0 στην έδρα της, την Άουγκσμπουργκ, ενώ με 1-0 επικράτησε η Χόφενχαϊμ στην έδρα της Μάιντζ.

Στην 6η θέση η Βόλφσμπουργκ 42 βαθμούς, όσους έχει και η Χόφενχαϊμ. Στην 9η θεση ανέβηκε η Χέρτα με 38 βαθμούς, έναν πάνω από την Σάλκε. Άλμα στην 12η θέση για την Άιντραχτ, που έχει 32 βαθμούς, έναν πάνω από την Άουγκσμπουργκ που ισοβαθμεί στους 31 βαθμούς με την Ουνιόν Βερολίνου. Η Μάιντζ παρέμεινε στην 15ηβθεση με 28 βαθμούς, ενώ η Βέρντερ Βρέμης έφτασε τους 27 βαθμούς στην 19η θέση.

Βόλφσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

Η Βόλφσμπουργκ ήταν πιο δραστήρια και έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχει κάποιο γκολ. Ωστόσο η Άιντραχτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίλβα στο 27′ πήρε το προβάδισμα (0-1).

Σε χαμηλό τέμπο το δεύτερο ημίχρονο, με την Βόλφσμπουργκ να ισοφαρίζει στο 58ο λεπτό. Ο Άρνολντ εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Εμπαμπού πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Η Άιντραχτ τελικά κατάφερε να φύγει με το διπλό, καθώς στο 85′ ο Καμάντα σκόραρε κάνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 90+5′ ο Τόρο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Βόλφσμπουργκ: Καστίλς, Εμπαμπού, Πόνγκρατσιτς, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Στέφεν, Σλάγκερ, Άρνολντ, Σάντος Σα, Μπρέκαλο, Βέχορστ (75΄ Γκίντσεκ).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Αμπραάμ, Χασέμπε, Χίντερεγκερ, Τσέιντλερ, Κορ (77΄ Τόρο), Ρόντε (77΄ Φερνάντες), Κόστιτς, Καμάντα, Γκατσίνοβιτς (84′ Σο), Αντρέ Σίλβα (77′ Ντοστ (85′ Καμάντα(89′ Ντε Γκουσμάν))).

Σάλκε – Βέρντερ Βρέμης 0-1

Δυνατά μπήκε η Βέρντερ στην Βέλτινς Αρένα. Στο 6ο λεπτό λίγο έλειψε να πάρουν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι, μετά από κακή συνεννόηση και λάθος γύρισμα προς τα πίσω του Γκρέγκοριτς, η μπάλα ωστόσο έφυγε κόρνερ. Η Βέρντερ κατάφερε να σκοράρει στο 33ο λεπτό (0-1). Ο Τοντιμπό έκανε το λάθος, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Ράσιτσα έδωσε στον Μπίτενκουρτ κι εκείνος με ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Σάλκε ήταν καλύτερη και αύξησε την πίεση της. Στο 54′ ο Σοπφ δοκιμασ ένα σουτ, αλλά ο Παβλένκα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 61′ οι «βασιλικοί μπλε» έχασαν τεράστια ευκαιρία, όταν ο Γκρέγκοριτς από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παβλένκα. Η Σάλκε πάλεψε να ανήκει αντίδραση και να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά δεν τα κατάφερε εν τέλει.

Σάλκε: Νίμπελ, Καμπάκ, Σανέ, Τοντιμπό (46′ Οτσίπκα), Κένι, ΜακΚένι (55′ Μπούγελαμπ), Σοπφ, Μιράντα (80′ Μπουργκστάλερ), Ματοντό (56′ Ραμάν), Καλιτζούρι, Γκρέγκοριτς (58′ Κουτούκου).

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσιε, Λάνγκαμπ, Μόισαντερ, Φριντλ, Φογκτ, Έγκεσταϊν, Κλάασεν, Μπίτενκουρτ (46′ Οσάκο (90+1′ Γκρος)), Σάρτζεντ (70′ Μπάργκφρεντ), Ράσιτσα (58′ Σέλκε).

Χέρτα Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 2-0

Η Χέρτα μπήκε καλύτερα και ήταν απειλητική. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Ντίλροσουν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0. Η Χέρτα έφτασε και στο 2-0 με τον Πιάτεκ στο 92ο λεπτό, «κλειδώνοντας» τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Χέρτα Βερολίνου: Γιάρσταϊν, Πέκαρικ, Μπογιατά, Τορουναρίγκα, Μίτελστατ, Γκρούιτς, Σκιέλμπρεντ (59′ Μάιερ), Λουκεμπακιό (64′ Πιάτεκ), Ντάριντα, Ντίλροσουν (90+1′ Κλούντερ), Ιμπίσεβιτς (65′ Λέκιε).

Άουγκσμπουργκ: Λούτε, Λίχτσταϊνερ (74′ Φράμπεργκερ), Σούχι, Ουντουοκάι, Ιάγο, Κεντίρα (62′ Μπάιερ), Γκρουέσο, Λόβεν (46′ Ρίτστερ), Βάργκας, Νοά-Ζοέλ, Κόρδοβα (46′ Νιεντερλέχνερ).

Μάιντζ – Χόφενχαϊμ 0-1

Η Χόφενχαϊμ ήταν καλύτερη, σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 25′, αφού κέρδισαν πέναλτι.

Ο Ζουμπέρ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Μίλερ να του λέει όχι με ωραία επέμβαση. Στο 42′ ο Νταμπούρ έβγαλε μόνο του τον Σκοφ αλλά ο Μίλερ είπε και πάλι όχι στο τετ α τετ. Τελικά η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ στο 43′, με ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή του Μπεμπού (0-1).

Στο δεύτερο μέρος η Μάιντζ προσπάθησε να βρει τρόπους να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με το 1-0 υπέρ της Χόφενχαϊμ να παραμένει έως το τέλος.

Μάιντζ: Μίλερ, Μπάκου, Μπρούμα, Χακ (46′ Μπροσίνσκι), Νιακατέ, Φερνάντες, Λεάντρο Μπαρέιρο (76′ Κόντε Μαλόνγκ), Αγουονίγι, Μποέτιους (46′ Ονισίβο), Κουάιζον (76′ Σάλαι), Ματετά (46′ Οζντούναλι).

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Ρούντι, Ποσχ, Μπογκάρντε (46′ Ακπογκούμα), Ζουμπέρ (46′ Μπίκακτσικ), Νόρτβεϊτ, Σαμασέκου, Μπάουγκαρτνερ (86′ Γκέιγκερ), Λάρσεν (37′ Μπεμπού), Σκοβ, Ντάμπουρ (72′ Μπέιερ).