Ακόμη μια κακή εμφάνιση εκτός ΟΑΚΑ…

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μακάμπι FOX Tελ Αβίβ, η οποία επικράτησε με 84-75, με το «τριφύλλι» να δέχεται ακόμη μια ήττα σε εκτός έδρας αγώνα και να βρίσκεται πλέον στη 12η θέση στη βαθμολογία της Euroleague. Εξαιρετικά άστοχοι από τη περιφέρεια οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έχοντας μόλις 4/22 τρίποντα και επίσης 12 λάθη στο ματς.

Ο Νικ Καλάθης ξεχώρισε για τους «πράσινους», με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει σε double-double έχοντας 14 πόντους και 10 ασίστ, με τον Ματ Λοτζέσκι να σημειώνει επίσης 14 πόντους στην αναμέτρηση.

Για τους γηπεδούχους ο Άντζελο Καλοϊάρο αποδείχτηκε παίκτης βαρόμετρο για τη Μακάμπι, με τον φόργουορντ των ισραηλινών να σημειώνει double-double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Σκοτ Γουίλμπεκιν να τον ακολουθεί με 13 πόντους.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τα ηνία του αγώνα ωστόσο η Μακάμπι έβρισκε τρόπους για να είναι κοντά στο σκορ (11-11). Οι γηπεδούχοι δοκίμασαν τη τύχη τους από τη περιφέρεια χωρίς επιτυχία έχοντας μόλις 1/6 τρίποντα. Από την άλλη οι «πράσινοι» εστίασαν το παιχνίδι τους από το ζωγραφιστό και με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (7 πόντοι – 3 ασίστ) βρίσκονταν μπροστά στο σκορ 13-16. Το μόνο που κατάφερε η Μακάμπι ήταν να μειώσει στον πόντο διαμορφώνοτας το σκορ του δεκάλεπτου σε 16-17.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν γρήγορα στο 24-20, μετά από δύο εύστοχα τρίποντα και εκμεταλλευόμενη την αμυντική ολιγωρία των παικτών του «τριφυλλιού». Ο φρενήρης ρυθμός της Μακάμπι συνεχίστηκε φτάνοντας τη διαφορά στο +6 (28-22), τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-5. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα του και στις δύο άκρες του παρκέ και βρισκόταν κοντά στο σκορ 29-27, με τους Νικ Καλάθη (9π.) και Ματ Λοτζέσκι (5π.) να πρωταγωνιστούν. Η Μακάμπι απάντησε ωστόσο, φτάνοντας τη διαφορά στο 36-27 τρέχοντας ένα σερί 7-0. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά, μετά από ένα σερί 6-0 για το 36-33. Παρά τη πίεση του «τριφυλλιού», οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το τέλος του ημιχρόνου για το 40-35.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 40-38 στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο η Μακάμπι απάντησε μ’ένα σερί 11-0 για το 51-38 με την άμυνα του «τριφυλλιού» να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στη κυριαρχία των γηπεδούχων και τον Σκοτ Γουίλμπεκιν να μετρά 10 πόντους στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» ωστόσο προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ στα μισά του δεκαλέπτου για το 54-44. Η Μακάμπι ήταν καλύτερη και στις δύο άκρες του παρκέ και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με σουτ από τη περιφέρεια, δίχως επιτυχία (3/15 τρίποντα) παρά την αστοχία όμως οι «πράσινοι» μείωσαν στο 58-50. Η ισραηλινή ομάδα ωστόσο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 62-54, διατηρώντας τα ηνία του αγώνα μετά από ένα επιμέρους σκορ 22-19.

Όλα για όλα το τέταρτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, με τον Νικ Καλάθη να καθοδηγεί τους «πράσινους», με τον έλληνα γκαρντ να μετρά 10 πόντους και 9 ασίστ στο ματς και το σκορ να βρίσκεται στο 70-64 μετά από ένα επιμέρους σκορ 8-10 των παικτών του Ρικ Πιτίνο. Ο Καλάθης συνέχισε να ηγείται της προσπάθειας του τριφυλλιού για τη νίκη φτάνοντας τους 14 πόντους στο ματς και το σκορ να βρίσκεται στο 74-70! Ο Άντζελο Καλοϊάρο ωστόσο έγινε ο άνθρωπος «κλειδί» για τη Μακάμπι, με τον φόργουορντ της «ομάδας του λαού» να σημειώνει 5 συνεχείς πόντους με κυριότερο καλάθι του, το τρίποντο που έφερε το σκορ στο 77-70. Ο γκαρντ των γηπεδούχων έφτασε τους 18 πόντους στο ματς και οδηγούσε την ομάδα του στη νίκη με τη διαφορά της Μακάμπι να διευρύνεται και να φτάνει στο +9 (81-72) κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 84-75 υπέρ της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54, 84-75.