Άξια της μοίρας της η Τότεναμ, «Χ»αμένες Φούλαμ και Μπράιτον

Η Τότεναμ παραχώρησε ισοπαλία ΣΟΚ στη Γουέστ Χαμ, όπως ισοπαλίες είχαμε και στα άλλα δύο ματς, Σέφιλντ με Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας εναντίον Μπράιτον.

Για την πέμπτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ αρχικά, Σέφιλντ και Φούλαμ μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), ενώ το ίδιο ακριβώς σκορ είχαμε και στο Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον.

Τέλος, η Τότεναμ αν και βρέθηκε με προβάδισμα τριών γκολ από το ημίχρονο, τελικά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και απώλεσε δύο βαθμούς με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ (3-3).

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 3-3

Η Τότεναμ χάρη στις εμπνεύσεις του κεφάτου Χάριν Κέιν (δύο γκολ και μία ασίστ), προηγήθηκε της Γουέστ Χαμ με 3-0 στο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη βγήκε μια εντελώς άλλη ομάδα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γουέστ Χαμ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3.

Ουσιαστικά η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο θεώρησε πως είχε κλειδώσει το ματς και ήταν φανερά χαλαρή. Το γεγονός αυτό δεν πέρασε αναπάντητο από την ομάδα του Μόγιες και με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να σοκάρει τους γηπεδούχους και να φύγει αλώβητη από την έδρα των “Πετεινών”.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Με το «καλημέρα» στο ματς, ο Χάρι Κέιν βρήκε με ωραία μπαλιά τον Σον, ο Νοτιοκορεάτης ξέφυγε στην αντεπίθεση και με ωραία προσποίηση πάνω στον Μπαλμπουένα, εκτέλεσε με δεξί ψύχραιμο πλασέ τον Φαμπιάνσκι για το 1-0 των «Πετεινών» μόλις στην συμπλήρωση ενός λεπτού!

Στο 8′ ο Κέιν με ένα πανέμορφο γκολ, «εκτέλεσε» λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, για δεύτερη φορά τον Πολωνό τερματοφύλακα και έδωσε γρήγορα αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 17′ πάλι ο Κέιν με ωραία κεφαλιά νίκησε σε δεύτερη προσωπική ενέργεια του και τρίτη συνολικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 3-0. Ανύπαρκτη η τριάδα των αμυντικών των «Σφυριών», έρμαιο στις ορέξεις των επιθετικών της Τότεναμ ο Φαμπιάνσκι.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τα πόδια του Φορνάλς, αλλά το σουτ του μπλόκαρε με ευκολία ο Γιορίς στο 27ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το προβάδισμα να είναι υπέρ της Τότεναμ με σκορ 3-0.

Στο 83′ ο Μπαλμπουένα μείωσε στο σκορ σε 3-1 με τρομερή κεφαλιά.

Από το πουθενά η Γουεστ Χαμ ξανά μπήκε στο ματς, αφού σε μια άτυχη στιγμή ο Σάντσεζ, έκανε “τσαφ” και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γάλλου τερματοφύλακα.

Η απόλυτος φόβος επιβεβαιώθηκε για την Τότεναμ, καθώς στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+4′ σε μια αδράνεια της άμυνας, ο Λαντσίνι ισοφάρισε με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής και έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του.

Τότεναμ (Ζοζέ Μουρίνιο): Λιορίς, Οριέρ, Αντερβάιρελντ, Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ, Σισοκό, Ντομπελέ (72′ Γουίνκς), Μπέρβαϊν (72′ Μπέιλ), Σον (80′ Λούκας), Κέιν.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Μπαλμπουένα, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Μαζουακού (90′ Σνότγκρας), Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς (78′ Λαντσίνι), Μπόουεν, Αντόνιο (72′ Γιαρμολένκο).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-1

Ένας «αυτοκαταστροφικός» Μίτροβιτς αστόχησε σε πέναλτι, ανέτρεψε αντίπαλο στην περιοχή της δικής του ομάδας και αναπόφευκτα ήταν ο μοιραίος πρωταγωνιστής στην ισοπαλία (1-1) της Φούλαμ με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν».

Αμφότερες ομάδες, συνέχισαν χωρίς νίκη στο νέο πρωτάθλημα και δικαίως παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Να τονιστεί, πως ήταν το τέταρτο χαμένο πέναλτι στις δέκα πιο πρόσφατες εκτελέσεις του Σέρβου φορ τόσο με τη φανέλα της Νιούκαστλ όσο με αυτή της νυν ομάδας του.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, δεδομένου του πόσο πολύ χρειάζονταν και οι δύο ομάδες το τρίποντο, η κάθε μία για δικούς της λόγους, οι «Λεπίδες» σταδιακά άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του ματς. Συγκεκριμένα, στο 37ο λεπτό, ο Ανταραμπιόγιο, έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε, καθώς μετά την εξέταση του VAR, διαπιστώθηκε παράβαση και έτσι το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς σκορ, σε μία πολύ τυχερή στιγμή για την Φούλαμ. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Σέφιλντ μπήκε και πάλι δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία για γκολ. Όμως η ομάδα του Σκοτ Πάρκερ στο 57ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ουσιαστικά ο Ρόμπινσον έβαλε ανόητα το χέρι του σε εναέρια μονομαχία και δεν υπήρξε ούτε λεπτό αμφιβολίας για την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίτροβιτς, αλλά ήταν απελπιστικά άσχημη, αφού έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ! Ό,τι δεν μπόρεσε ο συμπαίκτης του, κατάφερε ο Αντελόμα Λούκμαν, αφού με εκπληκτική ατομική έμπνευση, προέβη σε υπέροχη κίνηση από τα αριστερά και με ένα άπιαστο σουτ σκόραρε για το 0-1 της Φούλαμ στο 77ο λεπτό.

Ωστόσο, το προβάδισμα και ταυτόχρονα η χαρά για τους «Κότατζερς» κράτησε για κάποια λεπτά. Ο Σέρβος επιθετικός έκανε πέναλτι στον Ρόμπινσον στο 85′ και ο διαιτητής που θέλησε να συμβουλευτεί το βίντεο, υπέδειξε την παράβαση. Ο Μπίλι Σαρπ εκτέλεσε από την άσπρη βούλα τον Αρεολά στο τελικό 1-1. Ο Μίτροβιτς στις καθυστερήσεις απώλεσε δύο άψογες κεφαλιές, για να εξιλεωθεί, αλλά απλά δεν ήταν η μέρα του.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Ουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ (81′ Σαρπ), Έγκαν, Στέφενς, Μπάλντοκ, Μπέργκε, Νόργουντ, Λούντστραμ, Λόου (19′ Ρόμπινσον), ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ (64′ Μπρούστερ)

Φούλαμ (Σκοτ Πάρκερ): Αρεολά, Άινα, Ανταραμπιόγιο, Ριμ, Ρόμπινσον, Κέιρνι, Ανγκουίσα, Καβαλέιρο, Λόφτους – Τσικ (81′ Λεμινά), Λούκμαν, Μίτροβιτς

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1

Στο ντέρμπι του αυτοκινητόδρομου A23/Μ23, ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας πρέπει να αισθάνεται η ομάδα του Ρόι Χόγκσον, καθώς η σαφώς ανώτερη, αλλά άτυχη Μπράιτον σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, οι οποίες θα μπορούσαν υπό προϋποθέσεις να τις είχαν δώσει τους τρεις βαθμούς.

Ουσιαστικά ένα χαζό πέναλτι του αμυντικού Λάμπτεϊ, έδωσε την δυνατότητα στον Ζαχά να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους και από εκεί και πέρα, κοιτούσαν απλά το πώς θα κρατήσουν το υπέρ τους 1-0.

Η εξιλέωση ήρθε για την Μπράιτον στο 90’ ακριβώς, καθώς ο Μακ Άλιστερ ισοφάρισε με όμορφο σουτ στο τελικό 1-1 και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Ενδεικτικά 19 έναντι 1 ήταν οι προσπάθειες στο ματς υπέρ των φιλοξενούμενων!

Το ματς:

Το ημίχρονο στο «Σέλχαρστ Παρκ», είδε την γηπεδούχο Πάλας να προηγείται στο σκορ επί της Μπράιτον, με το πέναλτι-γκολ του Ζαχά, το οποίο κέρδισε ο Μπατσουαγί σε μαρκάρισμα του Λάμπτεϊ,, στην μοναδική τελική προσπάθεια εντός στόχου για τους «Αετούς»!

Στον αντίποδα,  η ομάδα του Πότερ, είχε καθ’όλη την διάρκεια την μπάλα στα πόδια της και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, χωρίς να τα καταφέρει. Ουσιαστικά η Κρίσταλ Πάλας, έχει οπισθοχωρήσει και περιμένει τον αντίπαλο πίσω από την μπάλα, εκμεταλλευόμενη το υπέρ της γκολ.

Στην επανάληψη, οι «Γλάροι» έχαναν την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, αλλά η άμυνα της Πάλας άντεχε στην πίεση. Τελικά με την συμπλήρωση 90 λεπτών ο Μακ Άλιστερ, ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό, καθώς σκόραρε με πολύ ωραίο δυνατό δεξί σουτ, στο οποίο δεν είχε απάντηση ο Γκουάιτα. Τέλος, στο 90+3’ ο Ντανκ αντίκρισε δικαίως την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό τάκλιν πάνω στον Κέιχιλ.

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόγκσον): Γκουάιτα, Βάρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Μίτσελ, Τάουνσεντ, Ρίντεβαλντ, ΜακΆρθουρ, Σλούπ (86’ Μπεντέκε), Μπατσουαγί (83’ Μιλιβόγεβιτς), Ζαχά.

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ): Ράιαν, Λάμπτεϊ, Γουάιτ, Γουέμπστερ, Ντανκ, Μπισούμα, Μοπέ, Τροσάρντ (78’ Κόνολι), Λαλάνα (78’ Μακ Άλιστερ), Μαρτς, Μπερν (82’ Γκρος).