Άλμπα Βερολίνου-Παναθηναϊκός: Ξεκίνημα με νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης

Χωρίς να πιάσει εξαιρετική απόδοση ο Παναθηναϊκός και με κορυφαίο του παρκέ τον Ματίας Λεσόρ νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα και ξεκίνησε με νίκη στη φετινή ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην πρεμιέρα της φετινής ευρωλίγκας στο Βερολίνο την Άλμπα με 87-77 και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του.

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του, κάτι που είναι απολύτως λογικό αυτή την περίοδο, ωστόσο όταν κάθε φορά που ένιωθε την πίεση της Άλμπα έβρισκε λύσεις πότε με τον Χουάντσο, πότε με τον Ναν και πότε με τον Σλούκα.

Οι “πράσινοι” έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ, χωρίς όμως αυτό να το εκμεταλλευτεί η Άλμπά καθώς η Γερμανική ομάδα πήρε 8 πόντους από δεύτερη ευκαιρία. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε  βέβαια, τα λάθη της Άλμπα , παίρνοντας 17 πόντους από τα 11 στα οποία υπέπεσαν οι αντίπαλοί τους.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν δυο πολύ καλά δεκάλεπτα και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στην Άλμπα πήραν στο ημίχρονο διαφορά 9 πόντων(36-45). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Άλμπα προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς και μείωσαν μέχρι και τους 5 πόντους στο τέλος της περιόδου(57-62).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους πριν η Άλμπα με σύμμαχο την ευστοχία της από τα 6,75 μειώσει στους 4. Τότε όμως σε εκείνο το σημείο Χουάντσο και Σλούκας όπλισαν και αποκατέστησαν την τάξη οδηγώντας εν τέλει τους “πράσινους” στην πρώτη τους νίκη στην ευρωλίγκα.

O Ματίας Λεσόρ ήταν ο κορυφαίος του παρκέ για την ομάδα του Αταμάν καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους με 6-7 δίποντα και 8 ριμπάουντ νούμερα που του έδωσαν 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Πρώτος σκόρερ της ομάδας με 16 πόντους ήταν ο Κέντρικ Ναν ενώ θετικό ξεκίνημα στη σεζόν είχε ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ με 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός  ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2, ενώ στο 7’ ξέφυγε με 19-7. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 26-17 και στο 13’ επανήλθε σε διψήφια διαφορά πόντων (25-35). Στο 16’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 37-32, όμως στο 17’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 42-32 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-36.

Η διαφορά έφτασε στο +11 για τον Παναθηναϊκό AKTOR στο 22’ (38-49), με τους Γερμανούς να μειώνουν σε 49-42 στο επόμενο λεπτό. Στο 25’ η Alba Berlin πλησίασε σε 51-47 με τους πράσινους να απαντούν με ένα επιμέρους 5-0 για το 56-47 του 26’. Στο 28’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο καλάθι (54-56), ωστόσο στο 29’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 62-54, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 62-57.

Στο 32’ η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό (57-68), ενώ στο 33’ έφτασε στους 14 πόντους (57-71). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά ως τους 4 (75-79 στο 38’), αλλά ο Παναθηναϊκός είχε εκ νέου την απάντηση, φτάνοντας στην τελική επικράτηση και σε ιδανική εκκίνηση στη φετινή ευρωλίγκα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Περάντι, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Σπανιόλο 8 , Γουέτζελ 6 (7 ριμπάουντ) , ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3/4 τρίποντα) , Μάτισεκ 6 (1/4 τρίποντα) , Χέρμανσον 12 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Ολίντι 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Κουμάντζι 8 (13 ριμπάουντ) , Ράπιεκ 2, Μπιν 5 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5 (2 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Σλούκας 10 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Όσμαν 5 (1/3 τρίποντα) , Γκραντ 10 (2/3 τρίποντα, 2 ασίστ) , Ναν 16 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 14 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ) , Γιούρτσεβεν 8 (3 ριμπάουντ)