«Άλωσε» την έδρα της Μπέρλνι η Τότεναμ

Με σπουδαία νίκη της Τότεναμ στο «Τερφ Μουρ» επί της Μπέρνλι, έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σον, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, οι “Σπερς” πέρασαν από την έδρα των «Κλάρετς» (0-1) και εξασφάλισαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η εξέλιξη του ματς:

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, εισήλθε στην αναμέτρηση αρκετά μουδιασμένα και πριν το καταλάβει, η Μπέρλνι είχε ήδη χάσει μία κλασική ευκαιρία στο 39′ σε σουτ του Γουέστγουντ, ενώ στο 21′ ο Μπαρνς είδε το τέρμα του να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο 45′ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με υπομονή και σύνεση έψαξαν το γκολ που θα «ξεκλείδωνε» την άριστη άμυνα της ομάδας του Σον Ντάις. Αρχικά ο Σον απείλησε στο 75′  αλλά το σουτ του απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 76′, έπειτα από έξοχη κεφαλιά του Νοτιοκορεάτη. Από εκεί και πέρα η Μπέρλνι ξέμεινε από δυνάμεις και η Τότεναμ πήρε με ευκολία ένα σημαντικό «διπλό».

Μπέρλνι (Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Λονγκ, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, Γκούντμουντσον (84’ Ροντρίγκεζ), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ, Μπαρνς (89′ Βίντρα), Γουντ.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Λιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Ντόχερτι, Χόιμπιεργκ, Σισοκό, Σον (90+3′ Ροντόν), Ντομπελέ (79’ Λο Σέλσο), Λούκας (57’ Λαμέλα), Κέιν.

Μπράιτον – Γουέστ Μπρομ 1-1

Σε μία απόλυτα ισορροπημένη αναμέτρηση, η Γουέστ Μπρομ απέσπασε ισοπαλία (1-1) στο «Φάλμερ» από την Μπράιτον.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο αντιμαχόμενες ομάδες. Ουσιαστικά το πρώτο μέρος ήταν ένας μονόλογος της Μπράιτον, η οποία κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ. Όμως, μία άτυχη στιγμή της αντιπάλου, έδωσε το δικαίωμα στους «Γλάρους» να ανοίξουν το σκορ, καθώς ο Τζέικ Λίβερμορ στο 40’ έστειλε την μπάλα στην λάθος εστία. Βέβαια καθόλου άδικο δεν ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη, ήταν εντελώς διαφορετική για την ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς, η οποία ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της, πίεσε αρκετά, δημιούργησε στιγμές και τελικά δικαιώθηκε, καθώς στο 83ο λεπτό ο νεοαποκτηθέντας Κάρλαν Γκραντ, έδωσε το «φιλί της ζωής», με ωραίο σουτ για το τελικό 1-1. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 23χρονου Άγγλου επιθετικού στο πρωτάθλημα.

Στους πέντε βαθμούς ανέβηκε η ομάδα του Πότερ, ενώ εκείνη του Μπίλιτς, έμεινε στους τρεις βαθμούς και ούτε μετά το πέρας της έκτης αγωνιστικής κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της, στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Ουέμπστερ, Φέλτμαν, Μπερν, Ουάιτ, Λάμπτεϊ, Μπισουμά, Μαρκ (70’ Μακ Άλιστερ), Λαλάνα (61’ Γκρος), Τροσάρ (79’ Αλσάτε), Μωπαί.

Γουέστ Μπρομ (Μπίλιτς): Τζόνστοουν, Τάουνσεντ, Ατζάγι, Ιβάνοβιτς, Φύρλονγκ, Λίβερμορ (63’ Ρόμπινσον), Ντιανγκανά (63’ Έντουαρτς), Κροβίνοβιτς, Γκάλαχερ, Περέιρα, Γκραντ (84’ Φίλιπς).