Άλωσε το Στάμφορντ Μπριτζ η Βαλένθια

Η Βαλένθια επικράτησε απέναντι στη Τσέλσι στην Αγγλία, ενώ την ίδια ώρα ο Άγιαξ επιβλήθηκε στην Λίλ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 8ου ομίλου του Champions League.

Τσέλσι – Βαλένθια 0-1

Η Τσέλσι στραβοπάτησε μόλις στο πρώτο της παιχνίδι κόντρα στην Βαλένθια στο Στάνφορντ Μπρίτζ και ηττήθηκε με 0-1 πό τις «νυχτερίδες».

Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 74′ με τον Ροντρίγκο και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε αντίθεση με την ομάδα του Λάμπαρντ που έμεινε χωρίς βαθμό.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι “μπλε” προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρισουν,  στο 87’ με τον Μπάρκλει, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι. Ο μέσος της Τσέλσι που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την ισπανική ομάδα να φεύγει νικήτρια και να ξεκινά με το δεξί στη διοργάνωση.

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Ζουμά (73′ Ζιρού), Κρίστενσεν, Τομόρι, Αθπιλικουέτα, Κόβατσιτς (80′ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Μάρκος Αλόνσο, Γουίλιαν, Μάουντ (16′ Πέδρο), Αμπραχαμ

Βαλένθια (Αλμπερτ Θελάδες): Σίλεσεν, Βας, Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Κοκλέν, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Τσέρισεφ (91′ Ντιακαμπί), Γκαμειρό (70′ Μάξι Γκόμες), Ροδρίγο (90′ Λι)

Άγιαξ – Λιλ 3-0

Στο άλλο ματς του ομίλου που διεξήχθη την ίδια ώρα, ο Άγιαξ επικράτησε άνετα της Λιλ με 3-0 και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για το ξεκίνημα.

Μόλις στο 18’ ο Πρόμες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς. Ο Άγιαξ ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και ξεκίνησε με το δεξί το δεύτερο ημίχρονο που σημείωσε τα άλλα δύο γκολ, στο 50′ ο Άλβαρες έγραψε το 2-0 και στο 62′ ο Ταλιαφίκο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Ντεστ, Φέλτμαν, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Αλβαρες, Πρόμες, Μαρτίνες (88′ Εκέλενκαμπ), Ζίγιεχ (77′ Λανγκ), Νέρες (83′ Χούντελαρ), Τάντιτς

Λιλ (Κριστόφ Γκαλτιέ): Μενιάν, Τσέλικ, Ζοσέ Φόντε, Ντος Σάντος, Μπράνταριτς, Ρενάτο Σάντσες (63′ Αραούχο), Αντρέ, Σουμαρέ (77′ Τσέκα), Μπαμπά, Οσιμιέν, Ικονέ (63′ Γιουσούφ Γιαζίτσι)