Αμφότερες (Χ)αμένες Σίτι και Λίβερπουλ στην αγγλική «τιτανομαχία»

Το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Premier League ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο «μονομάχοι» έμειναν ισόπαλοι στο «Έτιχαντ». Μοιραίος ο Ντε Μπρόινε για τη Σίτι που έχασε πέναλτι.

Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ μοιράστηκαν βαθμούς (1-1) και εντυπώσεις. Καλύτεροι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Πρωταθλητές Αγγλίας, ισορρόπησε η Σίτι στη συνέχεια που θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αλλά ο Ντε Μπρόινε αστόχησε από την άσπρη βούλα στο πρώτο μέρος. Φτωχό ποιοτικά το δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Σαλάχ στο 13’ και το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Ζέσους στο 33’.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας με το… καλησπέρα μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια», αφού σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν με τον Φιρμίνιο.

Η αρμάδα του Κλοπ από τα πρώτα λεπτά πίεσε σε όλο το γήπεδο, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των «πολιτών». Εντέλει, οι «κόκκινοι» επιβραβεύτηκαν για το «εκρηκτικό» ξεκίνημά τους, αφού ο Γουόκερ ανέτρεψε τον Μανέ μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Πόουσον έδειξε άμεσα την άσπρη βούλα. Ο Σαλάχ ήταν ψύχραιμος από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας το όγδοο γκολ του στο πρωτάθλημα και άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του Αιγύπτιου με τα κόκκινα στο «Ετιχαντ» για την Premier League.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση, όταν ο Ντε Μπρόινε με μια πάσα σκέτο αριστούργημα βρήκε τον Στέρλινγκ, όμως το σουτ του Άγγλου απέκρουσε δύσκολα ο Άλισον.

Παρότι το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν είχε πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, στο 31’ κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσια. Εκπληκτική κάθετη του Ντε Μπρόινε, ακόμα καλύτερη κίνηση του Γκαμπριέλ Ζέσους για να απεμπλακεί από τον προσωπικό του αντίπαλο, πλασέ από κοντά και 1-1.

Ο Ντε Μπρόινε πραγματοποίησε σέντρα, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Γκόμες στο 40’και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ωστόσο, ο Βέλγος μεσοεπιθετικός τα έκανε… μούσκεμα, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 44’ ο Έντερσον έδειξε για ποιο λόγο θεωρείται ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες στον κόσμο. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε από πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έπεσε στη δεξιά γωνία και διατήρησε την ισοπαλία.

Στο 55’ οι «γαλάζιοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να πετύχουν την ολική ανατροπή. Ο Κανσέλο έβγαλε τη σέντρα, ο Ζέσους πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Λίγο μετά, στο 57’ συγκεκριμένα, ο Ντε Μπρόινε προσπάθησε να… εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι, εντούτοις το μακρινό σουτ που επιχείρησε δεν είχε τύχη.

Το ματς γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο είχε συνεχείς διακοπές, με αποτέλεσμα να απωλέσει τον καλό ρυθμό που το χαρακτήριζε προγενέστερα.

Στο 63’ οι «κόκκινοι» είδαν τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο λόγω τραυματισμού, με τον Γιούργκεν Κλοπ να κάθεται σε… αναμμένα κάρβουνα. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος.

Κίτρινες: Στέρλινγκ, Μάτιπ, Λαπόρτ, Γουόκερ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κάνσελο – Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιντογκάν – Τόρες (Μπερνάρντο Σίλβα 61’), Ζέσους, Στέρλινγκ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον – Αλεξάντερ-Άρνολντ (Μίλνερ 63’), Ματίπ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον – Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ – Σαλάχ, Φιρμίνο (Σακίρι 59’), Μανέ – Ζότα