Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός: Ήττα στο σουτ για τον Παναθηναϊκό

Ένα σουτ μακριά από τη διεκδίκηση της νίκης έφτασε ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε από την Εφές Αναντολού.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Εφές Αναντολού με 71-68 για την 12η αγωνιστική της ευρωλίγκας με τον Ντίνο Μήτογλου να αστοχεί στο σουτ που θα έστελνε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι “πράσινοι” έτσι μετά την ήττα στο Βελιγράδι από την Παρτίζαν γνώρισαν ακόμα μια εκτός έδρας σε μια αναμέτρηση όπου θα μπορούσαν να είχαν φύγει με την νίκη αν ήταν σοβαροί και αν είχαν καταφέρει να εκμεταλλευτούν τις σημαντικές απουσίες της Εφές. Με τα εάν όμως δεν κερδίζονται παιχνίδια και έτσι ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 6-6 και στο 50% ενώ ετοιμάζεται να υποδεχτεί την Πέμπτη τη Ρεάλ.

Μέγγενη για τον Παναθηναϊκό αποδείχθηκαν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τα οποία έδιναν δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες στην Εφές. Από μια τέτοια στιγμή ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία στο 70-68 και ενώ ο Λάρκιν αστόχησε σε σουτ 3 πόντων να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει επίθεση με πιο σωστές προυπόθεσεις. Αντίθετα η Εφές πήρε το επιθετικό ριμπάουντ με τον Τόμπσον ο οποίος κέρδισε και φάουλ από το οποίο προήλθε και ο τελευταίος πόντος της αναμέτρησης.

Οι “πράσινοι” διαμαρτύρονται για το φάουλ πάνω σε σουτ 3 πόντων του Γκράντ πάνω στον Λάρκιν και με το σκορ στο 68-67 υπέρ τους με τον Αμερικανό γκαρντ της Τουρκικής ομάδας να ευστοχεί και στις βολές και να δίνει το προβάδισμα με 70-68 στην Εφές.

Οι παίκτες του Αταμάν βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ και κυνηγούσαν συνέχεια την Εφές στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε να φαίνεται στο γήπεδο ροκάνισε τη διαφορά και κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει και μπροστά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο οι “πράσινοι” διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι και το 68-65 του 37ου λεπτού και έδειχναν ικανοί να φύγουν με την νίκη. Η Εφές όμως σε εκείνο το σημείο με ένα 5-0 προηγήθηκε με 70-68 προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος.

Ο Τάιρικ Τζόουνς έκανε ό,τι ήθελε τους ψηλούς του Παναθηναϊκού φορτώνοντας τη ρακέτα αλλά και την “πράσινη” άμυνα με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ. Εκτός του Τζόουνς καλό παιχνίδι έκανε και ο Λάρκιν με 20 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό ο Ναν πέτυχε 13 πόντους όσους και ο Λεσόρ με τον Γκράντ να έχει 12. Σε ρηχά επιθετικά νερά έμεινε ο Σλούκας που πέτυχε 9 πόντους αλλά και ο Γκριγκόνις που είχε μόλις 4.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Περούγκα – Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.