Ανάσανε με τον Βέργο ο Παναιτωλικός

Σπουδαία νίκη του Παναιτωλικού επί της ΑΕΛ.

Για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ο Παναιτωλικός πήρε το πρώτο του τρίποντο με 2-1 επί της ΑΕΛ στο Αγρίνιο, μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αγρινιώτες ήταν ο Νίκος Βέργος.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός έχει μπει καλύτερα αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να πάρει πρώτος το προβάδισμα . Στο 3’ ο Χόρχε Ντίαζ πέτυχε γκολ αλλά το VAR  ακύρωσε το τέρμα λόγω χεριού μια φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο των γηπεδούχων.

Στο 8’ ο Αριγίμπι προσπάθησε να κάνει το 1-0 αλλά ο Νάγκι και το δοκάρι δεν του επέτρεψαν να πανηγυρίσει. Στο 15’ ο Βέργος σημείωσε το 1-0 και έδωσε  το σύνθημα στην ομάδα του να πανηγυρίσει. Η ομάδα του Δέλλα που είχε το πάνω χέρι συνέχισε να πιέζει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 26’ ο Ντίας κέρδισε την έσχατη των ποινών, αλλά ο  Αριγίμπι ήταν άστοχος. Οι «βυσσινοί» στο 40’ είχαν δοκάρι με τον Πινακά, αλλά ο «Τίτορμος» απάντησε με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Γιάκολις ο Μιχαήλ έσωσε την ομάδα του.

Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  η ΑΕΛ μπήκε βελτιωμένη αλλά βρήκε μπράστα της τον Κνετ που ήταν ο «φύλακας άγγελος» της ομάδας του .

Για το σύνολο του Γιάννη Τάτση οι Φιλίπ και Πινακάς ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να κάνουν την ζημιά αλλά ο Αυστριακός τερματοφύλακας είχε κατεβάσει τα ρολά. Στο 73’  Τρούγιτς  δεν κατάφερε να νικήσει τον Κνετ , ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μελίσσα. Στο 83’ ο Βέργος κέρδισε πέναλτι από τον Ζίζιτς, λίγα λεπτά αργότερα  ο ίδιος έκανε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις ο  Γιουνές θα μειώσει για το τελικό  2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Κνετ (76’ Μελίσσας), Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ταχάρ (76’ Περέιρα), Ντίας, Γιάκολις (68’ Αρσούρα), Αριγίμπι (57’ Μεντόσα), Βέργος

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης (60’ Γλυνός), Μιχαήλ (86’ Γιουνές), Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντουρμισάι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος, Τρούγιτς (86’ Μούζεκ).