Ανατρεπτικός Ατρόμητος “ξέρανε” τον ΠΑΟΚ

Με μια τρομερή ανατροπή ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος επί του ΠΑΟΚ

Ο Ατρόμητος πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 3-2 επί του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Τα γκολ των Περιστεριωτών πέτυχαν οι Μουνίθ, Χαρίσης και Νάτσος, ενώ για τον “Δικέφαλο του βορρά” τα σημείωσαν οι Σφιντέρσκι και Ουάρντα, στο ντεμπούτο του με την ομάδα του ΠΑΟΚ. Χαμένο πέναλτι είχε ο Τζόλης.

Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία στο πρώτο μέρος και να κάνει ότι θέλει, αλλά στο δεύτερο οι Περιστεριώτες “ξύπνησαν” και μετά από τρομερή εξέλιξη του αγώνα, με εναλλαγές στο σκορ, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη-ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Ο Ατρόμητος κατάφερε μετά από 5 αγώνες να φτάσει στη νίκη, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η ομάδα δεν παρουσιάζει καλή αγωνιστική εικόνα και δεν πείθει με τις εμφανίσεις του. Δεύτερη σερί απώλεια βαθμών για τους “ασπρόμαυρους”.

O ΠΑΟΚ παραμένει στην 3η θέση με 28β, ενώ ο Ατρόμητος με 17β ανέβηκε στην 9η θέση.

Ο ΠΑΟΚ με το… καλησπέρα είχε καλή στιγμή και μόλις στο 4ο λεπτό ο Σφιντέρσκι έφτασε κοντά με ένα τακουνάκι, όμως πέρασε παράλληλα από την εστία.

Ο Ατρόμητος απάντησε στο επόμενο λεπτό με τον Σάλομον να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Πασχαλάκη.

Ο “δικέφαλος του Βορρά” μπήκε πιο δυνατά στην αρχή του αγώνα και έψαξε το γρήγορο γκολ. Στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Σβαμπ να κερδίζει την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κωτσόπουλου και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόλης, αλλά το εκτέλεσε άσχημα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Το σκορ παρέμεινε στο 0-0.

Συνέχισε να πιέζει η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία και στο 19′ είχε νέα χαμένη ευκαιρία, με τον Σφιντέρσκι από τα όρια της περιοχής, να σουτάρει, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε.

Οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν εύκολα ευκαιρίες στο ματς, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να επιτεθεί, αλλά ούτε να κρατήσει μακριά από τα καρέ του τον ΠΑΟΚ.

Στο 22ο λεπτό άνοιξαν το σκορ οι Θεσσαλονικείς, μετά από ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά του Τζόλη, έκανε τη σέντρα στην “καρδιά” της άμυνας του Ατρομήτου, ο Σφιντέρσκι «πετάχτηκε» και με κεφαλιά, έκανε το 0-1.

Στο 32ο λεπτό ένα ακόμη πρόβλημα για τον Ατρόμητο που είδε τον Γιαννιώτη να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις. Στη θέση του μπήκε ο Μανδάς.

Στο 40ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Παρόμοια φάση με το γκολ, αυτή την φορά ο Γιαννούλης έκανε τη σεντρα, ο Σφιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μανδάς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται δίκαια με 0-1, καθώς ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ατρόμητο για ακόμη ένα ματς, να παρουσιάζεται κακός στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και έδειχναν ότι ελέγχουν τον ρυθμό. Στο 54ο λεπτό ο Σφιντέρσκι είχε νέα χαμένη ευκαιρία, αλλά το πλασέ του το απέκρουσε σωτήρια ο Μανδάς.

Ο Ατρόμητος… έπιασε στον ύπνο τον ΠΑΟΚ και ισοφάρισε στο 64ο λεπτό. Ο Γιαννούλης έκανε το λάθος, δίνοντας τη μπαλα στον Μουνίθ, ο οποίος με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πασχαλάκη και ισοφάρισε σε 1-1.

Μετά το γκολ, η ομάδα του Κάναντι απέκτησε ψυχολογία και προσπάθησε να απειλήσει τον ΠΑΟΚ.

Στο 82′ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ουάρντα αμαρκάριστος, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-2. Στο ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Παρόλ’ αυτά ο Ατρόμητος βρήκε απάντηση και στο 86′ η μπάλα έφτασε στον Χαρίση, ο οποίος με σουτ στην κίνηση, ισοφάρισε σε 2-2. Ο Έλληνας μέσος με τη σειρά του, “πλήγωσε” την πρώην του ομάδα!

Στο 92′ η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Μετά από ωραία μπαλιά του Μάτιτς, ο Νάτσος με πολύ ωραίο πλασέ, πέτυχε το τελικό 3-2, δίνοντας μεγάλη νίκη στον Ατρόμητο!

Κίτρινες: Κωτσόπουλος, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Μανδάς- Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ζίβκοβιτς

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης (32′ Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Κιβρακίδης, Νταβιώτης (60′ Μουνίθ), Νάτσος, Χαρίσης, Μανούσος (76′ Χριστοδουλόπουλος), Κωτσόπουλος (76′ Μάτιτς)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Σβαμπ (72′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (78′ Νινούα), Μουργκ (72′ Ουάρντα), Τζόλης (66′ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78′ Κρμέντσικ)