Bundesliga: Ανατροπάρα με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ

Με μεγάλο διπλό από το Μπάι Αρίνα έφυγε η Ντόρτμουντ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Bundesliga

Για την τέταρτη αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-4 κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν και η Βόλφσμπουργκ σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση με το δικό της στο Φιρθ με 0-2 με αντίπαλο της Γκρόιτερ.

Στο Φιρθ, η Γκρόιτερ ηττήθηκε με 0-2 από τη Βόλφσμπουργκ με σκόρερ τον Ενμέτσα στο 10ο λεπτό και τον Βέγκχορστ στο 90′.

Στην Μπάι Αρίνα, η Ντόρτμουντ με μεγάλη ανατροπή νίκησε τη Μπάγερ Λεβερκούζεν με 3-4 και έφτασε τους 9 βαθμούς σε τρία παιχνίδια. Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο σκορ τρεις φορές αρχικά με τον Γουίρτζ στο 9′, τον Σικ στο 45+1′ και τον Ντιαμπί στο 55′. Η Ντόρτμουντ όμως είχε ισάριθμες απαντήσεις με τους Χάαλαντ στο 37′, τον Μπραντ στο 49′ και τον Γκερέρο στο 71′. Τη νίκη στην ομάδα της Βεστφαλίας έδωσε ο Χάαλαντ με εκτέλεση πέναλτι στο 77ο λεπτό για το τελικό 3-4.

Στο Βερολίνο, η Ουνιόν και η Άουγκσμπουργκ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 0-0. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά επιθετικές και το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό αλλά η αστοχία εκατέρωθεν έγραψε το αποτέλεσμα.
Στο Φράιμπουργκ, η ομώνυμη ομάδα έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Μάιντζ. Η Μαιντζ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μοντέστ στο 34ο λεπτό και η Φράιμπουργκ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το αυτογκόλ του Τσίχος στο 89′.

Στην Πριζίρο Αρίνα η Μάιντζ πήρε σημαντικό διπλό κόντρα στην Χοφενχάιμ με 0-2. Τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μπούρκαρντ και Ίνγκβαρτσεν στο 21′ και το 77′ αντίστοιχα.

Αναλυτικά αποτελέσματα:

Γκρόιτερ Φιρθ – Βόλφσμπουργκ 0-2(Ενμέτσα 10′, Βέγκχορστ 90′)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-4(Γουίρτς 9′, Σικ 45+1′, Ντιαμπί 55′ – Χάαλαντ 37′,77′, Μπραντ 49′, Γκερέρο 71′)

Ουνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ – Κολωνία 1-1(Τσίχος (αυτ) 89′ – Μοντέστ 34′)

Χοφενχάιμ – Μάιντζ 0-2(Μπούρκαρντ 21′, Ίνγκβαρτσεν 77′)