Ανατροπές σε Μολινό και Μπράμαλ Λέιν

Μεγάλες ανατροπές και ήττες δέχτηκαν η Άρσεναλ και η Γουέστ Μπρομ

Για την 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ ηττήθηκε με ανατροπή από τη Γουλβς με 2-1, ενώ με την ίδια εναλλαγή στο σκορ η Σέφιλντ νίκησε τη Γουέστ Μπρομ.

Γουλβς- Άρσεναλ 2-1

Στο Γουλβερχάμπτον η Γουλβς πήρε νίκη-ανατροπή κόντρα στην Άρσεναλ με 2-1 και ανέβηκε στην 14η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ έμεινε στην 10η θέση με 31.

Η ομάδα του Αρτέτα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και είχε ακυρωθέν γκολ στο 9ο λεπτό με τον Σάκα που πλάσαρε ιδανικά τον Πατρίσιο, αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, ύστερα από υπόδειξη του VAR.

Στο 32′ οι «Κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ με τον Πέπε. Ο Γάλλος εξτρέμ της Άρσεναλ μπήκε στην περιοχή της Γουλβς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η στιγμή που άλλαξε την ροή του παιχνιδιού έγινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Νταβίντ Λουίζ έκανε πέναλτι και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον Πόουσον. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νέβες που έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Λένο και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 49′ οι Λύκοι έκανα το 2-1 με τον Μουτίνιο. Ο Πορτογάλος σούταρε από πολύ μακριά και έστειλε την μπάλα στην εστία του Λένο.

Ο Γερμανός, ύστερα από άστοχη έξοδο και αντικανονικό μαρκάρισμα στο 72ο λεπτό δέχτηκε κόκκινη κάρτα και στέρησε οποιαδήποτε ελπίδα για την ομάδα του Λονδίνου.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Γουέστ Μπρομ 2-1

Στο Μπράμαλ Λέιν η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 τη Γουέστ Μπρομ και πήρε μια σημαντική νίκη για τη μάχη της για την παραμονή κόντρα σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.

Η Σέφιλντ μετά από αυτή την νίκη έφτασε τους 11 βαθμούς ενώ έμεινε στην τελευταία θέση ενώ και  η Γουέστ Μπρομ έμεινε στην 19η θέση με 12.

Η Γουέστ Μπρομ στο 41′ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ντιάν πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ ο Ράμσντειλ έκανε την επέμβαση, η μπάλα κατέληξε πάνω στον Φίλιψ που έκανε το 1-0.

Στον 56′ ο Μπογκλ πήρε την μπάλα από τον Μπάσαμ και με σουτ ισοφάρισε το ματς. Στο 73′ ο Σαρπ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Η Σέφιλντ κέρδισε κόρνερ,ο Φλικ εκτέλεσε το κόρνερ η άμυνα απομάκρυνε πάνω στον Σαρπ που με σουτ έδωσε την νίκη στην ομάδα του.