Ανατροπή έπος για τη Μίλαν επί της Γιουβέντους, “κάζο” για την Λάτσιο

Με επική ανατροπή από 0-2 η Μίλαν πήρε τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους (4-2). Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα-δώρο της Λάτσιο η Γιουβέντους.

Η Μίλαν πήρε μια σπουδαία νίκη με 4-2 κόντρα στην Γιουβέντους, ενώ μάλιστα βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 0-2. Ήττα σοκ για την Λάτσιο με 2-1 στην έδρα της Λέτσε, στα παιχνίδια που άνοιξαν την 31η αγωνιστική της Serie A.

Η Γιουβέντους βρίσκεται στην πρώτη θέση με 75 βαθμούς, στο +7 από την δεύτερη Λάτσιο που έχει 68 βαθμούς. Η Μίλαν έστω και προσωρινά με αυτή την νίκη ανέβηκε στην 5η θέση, με 49 βαθμούς. Στην 17η θέση ανέβηκε και η Λέτσε με 28 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ντο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό σε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες, σε ένα κλειστό ματς. Κάτι που δεν έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, με τα γκολ να πέφτουν βροχή και από τις δύο ομάδες.

Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό, με ένα απίθανο σουτ με το αριστερό του Ραμπιό, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Οι “Μπιανκονέρι” λίγα λεπτά αργότερα (63′) έκανα το 2-0, με άριστο πλασέ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ύστερα από μπαλιά του Κουαδράδο στην άμυνα των “Ροσονέρι”.

Δέκα λεπτά αργότερα ωστόσο, η Μίλαν ξεκίνησε την αντεπίθεση της. Αρχικά στο 62′, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με εύστοχο πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός σταρ έδωσε την ασίστ τέσσερα λεπτά αργότερα (66′) στο Κεσιέ, που με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

Η Μίλαν πήρε προβάδισμα και ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή, δύο λεπτά μετά την ισοφάριση, στο 68′ όταν ο Λεάο έφυγε στην κόντρα, πήρε την μπάλα και με άψογο πλασέ στην κλειστή γωνία του Σέσνι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-2.

Στην συνέχεια η Γιουβέντους κατέρρευσε και οι “Ροσονέρι” πέτυχαν κι άλλο τέρμα. Στο 81ο λεπτό, ο Ρέμπιτς δέχθηκε την πάσα του Μποναβεντούρα, και μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Σέσνι (4-2), σφραγίζοντας μια τεράστια νίκη με ανατροπή.

ΝΕΑ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΤΣΙΟ

Σπουδαίο νίκη πήρε η Λέτσε, στην μάχη που δίνει για την σωτηρία και την παραμονή στην Serie A. Οι Λατσιάλι παραμένουν στο -7 από την κορυφή, χάρη στην ήττα της Γιουβέντους από την Μίλαν.

Ο Μανκόσου στο 2′ σκόραρε για την Λέτσε, αλλά μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα. Τρία λεπτά αργότερα (5′) ο Καϊσέδο έβαλε μπροστά στο σκορ την Λάτσιο. Η απάντηση ωστόσο από τους γηπεδούχους ήρθε με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (30′) με τον Μπαμπακάρ. Η Λέτσε είχε την ευκαιρία να πάει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά ο Μανκόσου έχασε πέναλτι στο 45+5′.

Στην επανάληψη η Λέτσε μπήκε δυνατά και στο 47ο λεπτό ο Λουτσιάνο με σκαστή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σαπονάρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που έμεινε έως το τέλος. Μάλιστα, οι Λατσιάλι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Πάτρικ Γκάμπαρον.