Ανατροπή ο Άρης, δυσκολεύει η κατάσταση για τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Μαουρίσιο, πέτυχε την ανατροπή και έφυγε με τη νίκη από τη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-2 από τον Άρη στη Λεωφόρο, για την 4η αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Οι “Πράσινοι” προηγήθηκαν με τον Σανκαρέ (31′), αλλά στη συνέχεια η αποβολή του Μαουρίσιο (52′), επηρέασε την εξέλιξη του παιχνιδιού, με τους Θεσσαλονικείς να καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή και να πετυχαίνουν δύο τέρματα με τους Μάνο (62′) και Ματέο Γκαρσία (65′). Χαμένο πέναλτι είχε ο Άρης με τον Μάνο στο 44′.

Πλέον δυσκολεύει η κατάσταση για το «Τριφύλλι» και για έξοδο στην Ευρώπη, καθώς έχει 49β. και στην 5η θέση, ενώ ο Άρης έφτασε τους 57β. και βρίσκεται στην 2η θέση.

Ο Άρης μπήκε με σκοπό να πιέσει ψηλά, ώστε να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος για να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό.  Ελάχιστες φάσεις στο πρώτο μισάωρο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο.

Στο 31ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σανκαρέ. Ο Χουάνκαρ με πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά, βρήκε στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη, τον Σανκαρέ, ο οποίος με κεφαλιά, έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 44′ από το σημείο του πέναλτι. Ο Μάνος εκτέλεσε, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε καλύτερα και είχε καλή στιγμή στο 49ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Μαντσίνι από τα δεξιά, όμως ο Διούδης απέκρουσε και στη συνέχεια ο Μπερτόγλιο έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 52′ άλλαξαν ισορροπίες, καθώς ο Μαουρίσιο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την κόκκινη, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με δέκα παίκτες.

Η πίεση αυξήθηκε από τους “κιτρινόμαυρους” και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μάνο στο 62ο λεπτό. Μετά από κόντρα, η μπάλα κατέληξε στον Μάνο, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στο κέντρο της περιοχής και με ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 1-1.

Ο Άρης πέτυχε την ανατροπή τρία λεπτά αργότερα. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού, η μπάλα στρώθηκε στον Σάσα που σούταρε, με τον Διούδη να μην μπλοκάρει τη μπάλα και ο Ματέο Γκαρσία, στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το 1-2.

Στο 79’ από γύρισμα μέσα στη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Μάνος έκανε πλασέ από κοντά, με τον Διούδη να διώχνει ενστικτωδώς,

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, το αριθμητικό μειονέκτημα δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό και δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κουέστα. Χαρακτηριστικό είναι ότι δεν έκανε ευκαιρία στο δεύτερο μέρος!

Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Κίτρινες: Βέλεθ, Μαουρίσιο (Χ2), Σανκαρέ, Καμπετσής, Μπουζούκης – Τζέγκο, Δεληζήσης, Μαντσίνι

Κόκκινη: Μαουρίσιο

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό (69’ Ενκγμπακοτό), Νιάς, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Σανκαρέ (80’ Μπουζούκης), Αϊτόρ (58’ Σάντσες), Βιγιαφάνιες (69’ Καμπετσής), Μακέντα (80’ Καρλίτος).

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν (58’ Γκανέα), Τζέγκο (58’ Ματίγια), Σάσα, Μαντσίνι, Μπερτόλιο (86’ Σίλβα), Ματέο Γκαρσία (90’+2’ Ιωάννου), Μάνος.