Ανατροπή και διπλό για την Αταλάντα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Αταλάντα με 2-1 κόντρα στη Νάπολι, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Πιέρο Γκασπερίνι έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη, ανεβαίνοντας έτσι στην πέμπτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με 56 βαθμούς, ενώ η Νάπολι παραμένει δεύτερη με 67 βαθμούς.

Ο Μέρτενς στο 28ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 69’ ο Ζαπάτα, έπειτα από πάσα του Χατεμποερ, έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Πάσαλιτς στο 80’ μετά από σέντρα του Ζαπάτα, σκόραρε και έκανε την ανατροπή διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ της Αταλάντας.

Κίτρινες: Μαντσινι, Χισάι, Κουλιμπαλί, Ρουίθ Πένια

Νάπολι: Οσπίνα, Μαλκουί, Κίρικες (13’ Λουπέρτο), Κουλιμπαλί, Χισάι, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ Πένια, Ζιελίνσκι (81’ Βέρντι), Μίλικ, Μέρτενς (77’ Γιούνες)

Αταλάντα: Γκολίνι, Μαντσινι (46’ Παλομίνο), Τζιμσιτί, Μασιελο, Χατεμποερ (76’ Γκοσενς), Ντε Ρόουν, Φρόιλερ (54’ Ίλιτσιτς), Καστανιε, Γκόμες, Πάσαλιτς, Ζαπάτα