Ανατροπή με VAR για την Βιγιαρεάλ, πλησίασε στην εξάδα η Γρανάδα

Για την 19η αγωνιστική της Primera Division, η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποδέχτηκε την Βιγιαρεάλ, που κατάφερε με ανατροπή να πάρει τη νίκη με 1-2 και να βρεθεί στην 9η θέση με 28 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 6η Βαλένθια. Η Σοσιεδάδ από την πλευρά της, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο την 4η Σεβίλλη, καθώς έμεινε στους 31 βαθμούς και στην 5η θέση.

Στο άλλο παιχνίδι που προηγήθηκε της ημέρας, η Γρανάδα νίκησε με 1-0 την Μαγιόρκα, ανέβηκε  στην 8η θέση με 27 βαθμούς και πλησίασε στην εξάδα που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη η Μαγιόρκα παρέμεινε στα χαμηλά, 17η θέση με 15 βαθμούς και βρίσκεται μια ανάσα από την ζώνη του υποβιβασμού

Ρεάλ Σοσιεδάδ- Βιγιαρεάλ 1-2

Σε ένα παιχνίδι που το VAR εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή, η Σοσιεδάδ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Χοσέ, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα γκολ των Τριγκέρος και Καθόρλα.

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού έμελλε και να είναι και το πρώτο γκολ. Στο 22′ ο Πόρτου έκανε μια καλή πάσα και βρήκε τον Ντα Σίλβα Χοσέ μέσα στην περιοχή, ο οποίος σούταρε πολύ γρήγορα και νίκησε τον Ασένχο για το 1-0.

Ο Όντεγκααρντ στο 45΄δέχτηκε μια πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 57΄ο Σάμουελ Τσουκουέζε μπήκε μέσα στην περιοχή, δέχτηκε ένα μαρκάρισμα, αρχικά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι αλλά μετά τη χρήση VAR υπέδειξε πέναλτι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μανουέλ Τριγκέρος έστησε την μπάλα, εκτέλεσε χαμηλά και νίκησε τον Ρεμίρο για το 1-1.

Ο Σάντι Καθόρλα  βρέθηκε στο 72΄αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή ,αξιοποίησε πολύ ωραία την σέντρα και άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα για το 1-2. Ο διαιτητής αρχικά ακύρωσε το γκολ, αλλά όπως και στο πρώτο των φιλοξενούμενων, το VAR έδωσε την λύση και μετά από την χρήση του, το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Θαλδουά, Γιορέντε, Ζουμπελδία(62΄Νορμαντ) , Μονρεάλ, Γκεβάρα, Μερίνο, Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ, Όντεγκααρντ, Χοσέ(71΄ Ισάκ)

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Τόρες, Κιντιγιά(60΄Μορένο), Ιμπόρα, Τσουκουέζε(82΄Πένια), Ανγκισά, Τριγκέρος, Γκόμεθ(60΄Καθόρλα), Μορένο

Γρανάδα-Μαγιόρκα 1-0

Σε ένα παιχνίδι με πολλά μαρκαρίσματα, λίγες φάσεις και κακό ρυθμό, η Γρανάδα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη της ευκαιρία.

Στο 24΄ ο Άνχελ Μοντόρο Σάντσες πήρε μια φοβερή πάσα και με ωραίο τελείωμα σκόραρε για το 1-0.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος δεν είχε καθόλου ρυθμό και στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50΄, ο Ντανιέλ  Ροντρίγκες πήρε τη μπάλα, δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα όμως πέρασε βασανιστικά έξω από το αριστερό δοκάρι!

Στο 85΄ο Κούμπο σπατάλησε  μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Μια τέλεια σέντρα μέσα στην περιοχή βρήκε τον Κόυμπο, ο οποίος σηκώθηκε για κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90+4′ ο Μάρτιν Βαλιέντ πήρε μία μπαλιά ακριβείας στο όριο της περιοχής και αμέσως σούταρε χαμηλά, αλλά ο Ρουί Σίλβα πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή απόκρουση, κρατώντας το 1-0.

Γρανάδα: Ρουί Σίλβα, Ντίαζ (59΄ Φουλκιέ), Ντουάρτε, Σάντσεθ, Νέβα, Ετεκί, Σάντσες(45+2΄ Ραμόν Αζίζ), Πουέρτας, Ματσίς (84΄Βαντίγιο), Φερνάντεθ, Σολδάδο

Μαγιόρκα: Ρέινα, Βαλιέντ, Σέντλαρ (62΄Αγκμπενιένου), Ραιγιό, Γκόμεθ, Σενιέ(74΄Πράτς), Σεβίγια (62΄Φέμπας), Λαγό, Κόυμπο, Ροντρίγκες, Ερνάντες