Άνετα η Λεβερκούζεν κόντρα στην Άουγκσμπουργκ

Άνετα πέρασε η Λεβερκούζεν από την Άουγκσμπουργκ, καθώς επιβλήθηκε με 4-1 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερ έφτασε τους 51 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Ντάνσο, όμως στο 15’ ο Βόλαντ βρήκε δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάβερτς έβαλε μπροστά στο σκορ την Λεβερκούζεν, ενώ στο 57’ ο Ντάνσο έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα αυτή τη φορά όμως της ομάδας του. Ευτυχώς για τον ίδιο ο διαιτητής μετά την χρήση VAR ακύρωσε το γκολ, με το σκορ να παραμένει 1-2.

Η κατοχή ήταν καθ’ολη την διάρκεια υπέρ της Λεβερκούζεν που είχε καταφερει να επιβληθεί στην ομάδα του Κώστα Σταφυλίδη και στο 60’ ο Τα με σουτ από την περιοχή έγραψε το 1-3. Στις καθυστερήσεις ο Μπραντ κέρδισε τον τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Σκόρερ: 12’ Ντανσο/ 15’ Βολαντ, 48’ Χάβερτς, 60’ Τα, 90’ Μπραντ

Άουγκσμπουργκ: Κομπελ, Σμιντ, Γκουβελιουβ, Ντανσο(60’ Κου), Σταφυλίδης, Γκρέγκοριτς, Μπάιερ, Κεντιρα, Χαν, Ρίχτερ(72’ Σάιμπερ), Μαξ

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Βεντελ, Μπέντερ( 48’ Ντράγκοβιτς), Τα, Βάισερ, Μπραντ, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Αράνγκις, Βολαντ, Αλάριο, Χαβερτς