Άνετα Λυών και Ντιζόν

Άνετα επικράτησε η Λυών της Ανζέ, πάρα το ακυρωθέν γκολ, ενώ θετικό αποτέλεσμα πήρε και η Ντιζόν κόντρα στην Ρεν, χωρίς ομως να καταφέρει να αποφύγει την 18η θέση του πίνακα, στην 33η αγωνιστική της ligue 1.

Λυών – Ανζέ 2-1

Η Λυών επικράτησε της Ανζέ με 2-1, φτάνοντας τους 54 βαθμούς στους -5 από την δεύτερη στην βαθμολογία Λιλ. Μόλις στο 14’ ο Ντεπάι νίκησε τον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ για την Λυών. Στο 39’ ο Τεριέ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ ο ίδιος έστειλε την μπάλα ακόμα μια φορά στα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε με τα την χρήση VAR, για οφσάιντ. Το μοναδικό γκολ της Ανζέ, το χάρισε ο Τουσάρ, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-1.

Ντιζόν – Ρεν 3-2

Νίκη κόντρα στην Ρεν με 3-2 πέτυχε η 18η στην βαθμολογία Ντιζόν που έφτασε πλέον τους 28 βαθμούς χωρίς να ξεφύγει από της επικίνδυνη ζώνη. Ο Ανγκέρντ στο 20’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεν ισοφάρισε με τον Ονου στο 52’. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια και ο Τζαννότ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του για το 2-1.

Η Ρεν δεν σταμάτησε να πιέζει και ο Νιανγκ στο 61’ με ένα αριστουργηματικό ανάποδο ψαλίδι έφερε το ματς στα ίσα. Την χαριστική βολή στην Ρεν έδωσε ο Σαΐντ στο 83’ με σουτ μέσα από την περιοχή.