Άνετα στους “8” ο ΠΑΟΚ- Ντεμπούτο ο Καγκάβα

Με αρκετές αλλαγές ο ΠΑΟΚ κέρδισε και στο Αλκαζάρ την ΑΕΛ και σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-2 την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ» στο δεύτερο ματς της τρίτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας και με συνολικό σκορ 7-1 (5-0 στην Τούμπα), προκρίθηκε άνετα στα προημιτελικά.

Οι Τσιγγάρας και Κρμέντσικ πέτυχαν τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ, μείωσε η ΑΕΛ με αυτογκόλ του Περέιρα. Ντεμπούτο με τη φανέλα του «Δικέφαλου του Βορρά» έκανε ο Σίντζι Καγκάβα, ο οποίος επέστρεψε στα επίσημα παιχνίδια μετά από 171 μέρες.

Στο 19’ ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ που έψαχνε από τον Τσιγγάρα (το πρώτο του με την ανδρική ομάδα), μετά από πολύ ωραία ντρίμπλα και συνεργασία του με τον Μουργκ, ο οποίος του επέστρεψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή σε θέση… βολής και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1 για το «δικέφαλο του Βορρά».

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι πολύ επιθετικός και δέκα λεπτά αργότερα (29’), ο Κρμέντσικ με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από κόρνερ του Νινούα (σε μία φάση που «χάθηκαν» εντελώς τα μαρκαρίσματα των αμυντικών της ΑΕΛ), έκανε το 0-2.

Στο 39’ ο Γιακιμόφσκι που έδειξε πως έχει εξαιρετικά χτυπήματα στις στατικές φάσεις, υποχρεώνοντας μέσα σε ένα λεπτό σε δύσκολες αποκρούσεις τους Μιχαηλίδη και Περέιρα, με την τρίτη προσπάθειά του, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα με εντυπωσιακά φάλτσα προς την εστία κι ο Περέιρα προσπαθώντας να αποκρούσει την έστειλε στο βάθος της εστίας του ΠΑΟΚ, μειώνοντας σε 1-2 για την ΑΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έριξε το ρυθμό του, αλλά ήταν εκείνος που έφτασε ξανά κοντά στο γκολ με τον Λάμπρου, ο οποίος είχε νέο σουτ στο οριζόντιο δοκάρι (στην πάνω πλευρά του) στο 55’.

Κίτρινες: Γκοτζαμανίδης, Γλυνός – Τσιγγάρας

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Γιακιμόφσκι (82’ Μαϊδανός), Μαξιμένκο, Γκοτζαμανίδης (62’ Χουσίνο), Γκράουρ (66’ Γλυνός), Ηλιάδης, Καρανίκας, Τρούγιτς, Μπεν Χατίρα (62’ Μιλοσάβλιεβιτς), Πινακάς, Μουκαντζό (62’ Νούνιτς).

Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Λύρατζης, Περέιρα (46’ Ροντρίγκο), Τσιγγάρας, Νινούα, Ουάρντα (63’ Κούτσιας), Μουργκ (46’ Αντρ. Ζίβκοβιτς), Λάμπρου (79’ Βρακάς), Κρμέντσικ (63’ Καγκάβα).