Άνετα στους «8» του κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Στη ρεβάνς για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-1 του ΟΦΗ στην Τούμπα και σε συνδυασμό με τη νίκη του 0-3 στον πρώτο αγώνα, πήρε την πρόκριση στους προημιτελικά.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με πολλές αλλαγές μιας και το 0-3 στο πρώτο ματς, είχε δώσει ήδη την πρόκριση στον  «Δικέφαλο του Βορρά».

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι βρέθηκαν 2-0 μπροστά στο σκορ. Ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1, αλλά δε μπόρεσε να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ που πέτυχε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε μια άνετη πρόκριση.

Στο 12΄ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Λάμπρου βρέθηκε από τα δεξιά κοντά στο πλάγιο, πέρασε δύο παίκτες του ΟΦΗ, πάτησε στην περιοχή και με το αριστερό, τελείωσε τη φάση για το 1-0.

Ο Γιαννούλης στο 21΄μάρκαρε άτσαλα τον Άκπομ μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση και από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ μείωσε στο σκορ στο 28′. Ο Μάνος πήρε τη μπάλα, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Κοροβέση, εκείνος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 2-1.

Στο 41′ ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία και για 3ο γκολ, όμως ο Άκπομ δεν κατάφερε να τελειώσει το τετ-α-τετ.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν και 3ο γκολ. Σύγχυση στην άμυνα του ΟΦΗ ο Λάμπρου δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την φάση, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα, ο οποίος σκόραρε και πέτυχε το 2ο του γκολ στο παιχνίδι.

Στο 64΄μετά από  κόρνερ η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Πέλκα, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αφότου είχε μπει στο παιχνίδι, ο Σβιντέρσκι πέτυχε το 4ο γκολ των γηπεδούχων.  Ο ίδιος συνεργάστηκε με τον Πέλκα, εκείνος του πέρασε την μπάλα και ο Πολωνός δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 4-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκανσον, Βαρέλα (74′ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίτσιο (59′ Εσίτι), Ντόουγκλας, Λάμπρου, Στοχ (78′ Σβιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ

ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Κοροβέσης (46΄Μπράουν), Κ. Γιαννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μπολάκης, Στάικος (61΄ Μεγιάδο), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Σόουζα (83′ Βαζ), Μάνος