Άνετη νίκη για την Σίτι, απέδρασε με το διπλό η Έβερτον

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μια άνετη νίκη επί της Νιουκάστλ, ενώ η ασταμάτητη Έβερτον έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Νιουκάστλ στο… ρελαντί, ενώ την ίδια ώρα η Έβερτον πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό διπλό επί της Σέφιλντ, για την 15η αγωνιστική της Premier League.

Μάντσεστερ Σίτι – Νιουκάστλ 2-0

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Νιουκάστλ με 2-0 στο Έτιχαντ.

Σε ένα πολύ… “χλιαρό” πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 14′ με τον Γκιντογκάν. Ο Στέρλινγκ πάσαρε στον Γερμανό και εκείνος αφού απελευθερώθηκε μέσα στην περιοχή εξαπέλυσε ένα σουτ και έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια οι “πολίτες” είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με την ομάδα του Στιβ Μπρους να έχει τελείως παθητικό ρόλο μες στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν να ξανά βρουν δίχτυα, παρόλο που είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με τον Ντε Μπρούιν.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν το πάνω χέρι. Στο 55′ έκαναν το 2-0, όταν ο Φεράν Τόρες βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Αγκουέρο στάθηκε άτυχος και δεν μπόρεσε να σκοράρει σε καμία από τις δύο καλές στιγμές που είχε.

Με αυτή τη νίκη η Σίτι βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, ενώ η Νιουκάστλ είναι στην 12η θέση με 18 βαθμούς.

Κίτρινες: Ρόντρι, Κανσέλο – Ρίτσι, Σαρ

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ακέ, Ντίαζ, Στόουνς, Κανσέλο, Ρόντρι (58′ Φερναντίνιο), Γκιντογκάν (90+1′ Φόντεν), Στέρλινγκ, Σίλβα, Ντε Μπρούιν, Τόρες (77′ Αγκουέρο),

Νιουκάστλ: Ντάρλοου, Γιέντλιν, Φερνάντεζ, Σαρ, Κλαρκ, Ρίτσι (66′ Λιούις), Μέρφι, Χάιντεν, Λόνγκσταφ, Αλμιρόν (82′ Γκέιλ), Τζοέλιντον (71′ Κάρολ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 0-1

Η Έβερτον επικράτησε της Σέφιλντ με 0-1 στο Μπράμαλ Λέιν.

Στο πρώτο μέρος υπήρχε αρκετά καλός ρυθμός, με αμφότερες τις ομάδες να παίζουν αρκετά ανοιχτά, όμως καμία δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με τους Ντέιβιντ και Μπούρκε, ενώ τα “ζαχαρωτά” βρέθηκαν κοντά στο γκολ με τον Κάλβερτ Λιούιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχε πέσει ο ρυθμός και τα “σπαθιά” ήταν ελαφρώς ανώτερα, έχοντας και κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν και το πλήρωσαν. Στο 80′ ο Ντουκουρέ με μια κοντινή πάσα βρήκε τον Σίγκουρντσον και εκείνος εκτέλεσε τον Ράμσντειλ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Με αυτή τη νίκη η Έβερτον σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, ενώ η Σέφιλντ παρέμεινε στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς.