Άνετη επικράτηση της Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξένησε την Άστον Βίλα και επικράτησε με 3-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, παραμένοντας ζωντανή στη μάχη για τον τίτλο της Premier League.

Η Σίτι είχε την απόλυτη κυριαρχία του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο και προσπαθούσε να βρει το γρήγορο γκολ. Οι «πολίτες» απειλήσαν με τον Γκουντογάν και τον Στέρλινγκ λίγο πριν την ανάπαυλα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ στο 19’ ο Στέρλινγκ διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Ένχελς, ο διαιτητής ωστόσο μετά την επιβεβαίωση του VAR έδειξε κόρνερ και όχι πέναλτι.

Η Άστον Βίλα προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μετρά της με μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 23’ με τον ΜακΓκίν που εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Σίτι, έκανε το σουτ, αλλά ο Έντερσον απέκρουσε εντυπωσιακά.
Με το δεξί ξεκίνησε η Σίτι το δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 46 ο’ Στέρλινγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και πλασάρει ιδανικά για ν’ ανοίξει το σκορ (1-0).

Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους «πολίτες» και στο 65’ ο Ντε Μπράινε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (75’) ο Γκιουντογάν, με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Σκόρερ: 46′ Στέρλινγκ, 65′ Ντε Μπράινε, 70′ Γκιουντογάν

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ζοάο Κανσέλο, Στόουνς, Φερναντίνιο, Μεντί(73’ Αντζελίνο), Ντε Μπράινε(76’ Φόντεν), Γκιουντογάν, Νταβίδ Σίλβα, Στέρλινγκ(76’ Αγουέρο), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκαμπριέλ Ζεζούς

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ντιν Σμιθ): Χίτον, Γκιλμπέρ, Ένχελς, Μινγκς, Τάργκετ, Νακάμπα, ΜακΓκιν, Ντόουγκλας Λουίζ, Τρεζεγκέ, Γκρίλις(86’ Ελ Γκάζι), Ουέσλι.