Άνετη νίκη για τη Ρόμα, ήττα σοκ για τη Λάτσιο, μεγάλο διπλό για Μπολόνια

Ολοκληρώθηκε το μεγαλύτερο μέρος της 3ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Εύκολη νίκη για τη Ρόμα, η οποία νίκησε με 4-2 τη Σασουόλο. Πολύ καλοί οι Ρωμαίοι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κριστάντε στο 12′, Τζέκο στο 19′, Μχιταριάν στο 22′, και Κλάιφερτ στο 33′ να της δίνουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και ουσιαστικά να της εξασφαλίζουν το τρίποντο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι Ρωμαίοι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες και για πέμπτο γκολ με τους Πελεγκρίνι και Τζέκο, με την Σασουόλο από την πλευρά της να καταφέρνει να μετριάσει τις εντυπώσεις καθώς με τα γκολ του Μπεράρντι στο 53′ και στο 72′, έφυγε με αξιοπρεπή ήττα από το “Ολίμπικο”.

Η Αταλάντα, η οποία σε τρεις μέρες κάνει την παρθενική της συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε το διπλό στην έδρα της Τζένοα με 1-2.

Η ομάδα του Μπέργκαμο άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Λουίς Μουριέλ. Οι Γενοβέζοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Τζιμσίτι ανέτρεψε τον Κουαμέ και ο Κρισίτο που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι ήταν εύστοχος. Ωστόσο, η Αταλάντα αντέδρασε. Ο Ντε Ρόον κατέβασε την μπάλα, την έδωσε στον Σαπάτα, ο οποίος με ένα απίθανο σουτ εκτός περιοχής και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού σφράγισε την απόδραση των μπεργκαμάσκι.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Λάτσιο από τη ΣΠΑΛ. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 17ο λεπτό, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Πετάνια, ο οποίος έκανε το 1-1 για τη ΣΠΑΛ στο 63ο λεπτό. Ο Κούρτιτς στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου νίκησε τον Θωμά Στρακόσα και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η Κάλιαρι, η οποία νίκησε με 1-3 εκτός έδρας την Πάρμα. Ο Τσεπιτέλι με δύο γκολ σε ένα τέταρτο, στο23′ και στο 38’ έβαλε μπροστά τους νησιώτες στο Ένιο Ταρτίνι, για να μειώσει ο Μπαριλά στο 58ο λεπτό. Ο Χιοβάνι Σιμεόνε, διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 77ο λεπτό.

Ωραίο παιχνίδι και στη Μπρέσια, όπου η Μπολόνια κέρδισε με 3-4 την τοπική ομάδα. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από δύο γκολ του Ντοναρούμα  στο 10′ και το 19′, ο Μπάνι μείωσε στο 36′, αλλά Τσιστάνα έκανε το 3-1 για την ομάδα της Απουλίας. Η Μπολόνια έβγαλε αντίδραση. Αρχικά μείωσε με τον Παλάσιο σε 3-2 στο 56′, ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ντένσβιλ στο 60′ και πήρε τη νίκη με γκολ του Ορσολίνι στο 80′ ολοκληρώνοντας τη μεγάλη της ανατροπή.