Άνετο διπλό της Νιούκαστλ επί της Γουέστ Χαμ

Η Νιούκαστλ ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Γουέστ Χαμ στην πρεμιέρα της Premier League.

Η Νιούκαστλ επικράτησε της Γουέστ Χαμ με 0-2 στο Ολυμπιακό Στάδιο Λονδίνου, για την 1η αγωνιστική της Premier League.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα οι “καρακάξες” για τη νέα σεζόν, καθώς έφυγαν με το τρίποντο από το σπίτι των “σφυριών”.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι των γηπεδούχων από το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, αυτό έγινε στο δεύτερο μέρος, όταν o Γουίλσον βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και με μια προβολή μέσα από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ (56′).

Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 87′, ο Χέντρικ με ένα πολύ ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιχοή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, σφραγίζοντας τη νίκη.

Κίτρινες: Φρεντέριξ, Γιαρμολένκο – Χάιντεν, Μανκίλο

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Νομπλ (67′ Χαλέρ), Φορνάλς (67′ Γιαρμολένκο), Μποβέν (89′ Άντερσον), Ογκμπόνα, Ντιόπ, Φρέντεριξ, Σούτσεκ, Αντόνιο, Ράις

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Λασέλς, Κάρολ (89′ Λόνγκσταφ), Σέλβι, Μαξιμίν (75′ Τζοέλιντον), Λιούις, Γουίλσον (85′ Αλμιρόν), Χάιντεν, Χέντρικ, Φερνάντεζ, Μανκίγιο