Άνετο πέρασμα του Απόλλωνα Σμύρνης από το Γεντί Κουλέ

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ η Ελαφρά Ταξιαρχία

Την πρώτη του νίκη μετά από εννέα αγωνιστικές και τη δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα πήρε ο Απόλλων Σμύρνης με 0-2 κόντρα στον ΟΦΗ στο Γεντί κουλέ, για την 11η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα πέτυχαν ο Φατιόν στο 3ο λεπτό και ο Ντάουντα στο 70′.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο. Ο Απόλλων ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3′ με το τέρμα του Φατιόν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπεντινέλι και τελείωμα του Φατιόν στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 10′ ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το πλασέ του Στάρτζεον εντός περιοχής έφυγε άουτ. Στη συνέχεια το ματς είχαν καλή κυκλοφορία προς την αντίπαλη εστία, αλλά δεν έφταναν στην τελική προσπάθεια. Στο 27′ ο Γρίβας βρέθηκε απέναντι στο Βέρχουστ, αλλά ο Βέλγος τερματοφύλακας του Απόλλωνα μπλόκαρε την μπάλα. Στο 42′ ο Χουχούμης έκανε το σουτ από τα αριστερά, αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι παρέμεινε το 0-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος  ο ΟΦΗ μπήκε επιθετικά και δημιούργησε δύο ευκαιρίες με την κεφαλιά του Σαρδινέρο και το σουτ του Νέιρα στο 48′ και στο 50′ αντίστοιχα που κατέληξαν στο Βέρχουστ.

Ο ΟΦΗ συνέχισε την πίεση και με μακρινά κυρίως σουτ απείλησε τον Βέρχουστ που ήταν σε ετοιμότητα και τα εξουδετέρωσε χωρίς κάποια δυσκολία. Η σπουδαιότερη ευκαιρία του ΟΦΗ ήταν με τη διπλή ευκαιρία με το σουτ του Μπαλογιάννη που έδιωξε ο Βέρχουστ και το σουτ του Νέιρα που έφυγε άουτ.

Κόντρα στη ροή του ματς ο Απόλλων σκόραρε για δεύτερη φορά και κλείδωσε το ματς με τον Ντάουντα. Ο Αφρικανός φορ του Απόλλωνα βρήκε σε κόντρα και σούταρε εκτός περιοχής και νίκησε τον Σωτηρίου στο 71′.

Μέσα σε δύο λεπτά ο Νέιρα προσπάθησε με δύο ισάριθμες φορ σούταρε από μακριά χωρίς να βρουν τον στόχο. Το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος

Σκόρερ: Φατιόν 3′, Ντάουντα 71′

Κίτρινες: Γιαννούλης 17′, Νέιρα 20′ – Χουχούμης 21′, Φατιόν 49′, Μπεντινέλι 66′, Τσαμπούρης 86′

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης(Λυμπεράκης 82′), Σακόρ(Στάικος 57′) , Γρίβας(Γιάννου 57′), Μπαλογιάννης(Βούρος 72′), Νέιρα, Στούρτζεον, Σαρδινέρο

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Χουχούμης(Τσαμπούρης 46′), Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης(Μουνιέ 75′), Σλίβκα, Φατιόν, Τσιλούλης(Βαρκάς 75′), Μπεντινέλι(Κολ 67′), Ιωαννίδης(Ντάουντα 55′)