Ανέτοιμος ακόμα ο Παναιτωλικός

Φιλική ήττα για τον Παναιτωλικό.

Στο φιλικό παιχνίδι του Παναιτωλικού με την Σλόμποντα που διεξήχθη στην Σερβία ηττήθηκε με 1-0.

Οι «Αγρινιώτες» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος με το Καρέλη στο 13’ να απειλεί τα αντίπαλα «καρέ». Οι Σέρβοι απάντησαν στο 20’ όμως ο  Ανέστης  κράτησε το μηδέν.

Στο 26’ ο Ντουάρτε έκανε ωραία ενέργεια η μπάλα βρήκε τον Βαρόνε ύστερα από κόντρες. Το συρτό σουτ του Ιταλού πέρασε λίγο άουτ.  Στο 28’ ο Καρέλης έκανε την σημαντικότερη προσπάθεια  του ημιχρόνου ωστόσο η μπάλα δεν έκανε ο χατίρι του Έλληνα επιθετικού, επίσης ευκαιρία είχε ο Νικολάου όμως το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά νωχελικός στο 58’ ο Στεργιάκης απειλήθηκε από τον Πέτροβιτς , ένα λεπτό αργότερα   η σέντρα-σουτ του Μπελεβώνη κόπηκε πριν μπει στην πορεία της μπάλας ο Πέδρο. Στο 62’ η σέντρα-σουτ του Ζίσοβιτς πέρασε αουτ.

Η Σλόμποντα που ήταν αρκετά καλύτερη από τον Παναιτωλικό  έψαχνε το γκολ, βρίσκοντας το στο 73′. Μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ ο Τζούκιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και από κοντά σκόραρε, ο Παναιτωλικός απάντησε με τον Μπελεβώνη αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Παναιτωλικό να καλείται να βελτιωθεί καθως   έδειξε ότι έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά της.