Ανέτρεψε τα πάντα η Γιουνάιτεντ και “σκόρπισε” την Νιούκαστλ

Ολική ανατροπή πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Νιούκαστλ, με τέσσερα γκολ διόρθωσαν το λάθος του αυτογκόλ του Σο.

Στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” ήταν η βραδιά για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που με ανατροπή επικράτησε της Νιούκαστλ με 1-4, για την 5η αγωνιστική της Premier League.

Ονειρεμένο ξεκίνημα είχε η Νιούκαστλ μόλις στο 2ο λεπτό. Δυστυχώς για τη Γιουνάιτεντ ο Σο έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ντε Χέα.

Στο 23’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης που έψαχνε εδώ και αρκετή ώρα, με τον αρχηγό της Χάρι Μαγκουάιρ να παίρνει τη γυριστή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ντάρλοου.

Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος να μπαίνουν αποφασισμένοι να προηγηθούν ξανά. Όμως η Γιουνάιτεντ ήταν εκείνη που είχε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Μπρούνο Φερνάντες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα για πρώτη φορά από την άσπρη βούλα με τη φανέλα των “κόκκινων διαβόλων” με τον Ντάρλοου να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει.

Οι παίκτες της Νιούκαστλ προσπαθούσαν να ροκανίσουν το χρόνο, ενώ εκείνοι της Γιουνάιτεντ ήθελαν να προλάβουν κάνουν την ανατροπή κάτι που τελικά κατάφεραν στο 86’. Η μπάλα μετά από ωραία ομαδική ενέργεια έφτασε στον Φερνάντες και ο Πορτογάλος εκτέλεσε με άπιαστο πλασέ τον Ντάρλοου (1-2).

Τελικά η ομάδα του Σόλσκιερ καθάρισε τη νίκη και τελείωσε το ματς, κάνοντας το 1-3 με άπιαστο σουτ του Γουάν-Μπισάκα μέσα από την περιοχή.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ράσφορντ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Νιούκαστλ και νίκησε με δυνατό σουτ τον Ντάρλοου για το τελικό 1-4.

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Λάσελς, Φερνάντεθ, Λιούις, Κραφτ, Χέντρικ, Σεν-Μαξιμίν, Σέλβι, Χέιντεν, Ζοέλιντον, Γουίλσον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Μάτα, Φερνάντες, Τζέιμς, Ράσφορντ