Ανώτερος και νικητής ο Παναιτωλικός στο ντέρμπι ουραγών

Ο Παναιτωλικός επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0 στο Αγρίνιο για την 25η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Αγρινίου πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο με αυτή τη νίκη στο ντέρμπι ουραγών κόντρα στους “κυανέρυθρους” χάρις το εκπληκτικό γκολ του Ρόσα (53′) και πλέον βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, δηλαδή στο +7 από τον τελευταίο Πανιώνιο.

Στην αρχή της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός έδειχνε να πατάει καλύτερα, όμως η πρώτη καλή στιγμή ήταν του Πανιωνίου,στο 6′, όταν ο Εμμανουηλίδης βρέθηκε σε καλό σημείο, σούταρε και ο Κνετ μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεζαν, αλλά δεν μπορούσαν να βρούν τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί, ενώ από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου απείλησε για πρώτη φορά στο 26′, με ένα πολύ μακρινό σουτ του Ντάλτσιο, το οποίο απέκρουσε ο Κότνικ. Όσο κυλούσε ο χρόνος η πίεση γινόταν ακόμη πιο ασφυκτική για τους “κυανέρυθρους”, με τον Παναιτωλικό να φτάνει δύο φορές πολύ κοντά στο προβάδισμα.

Πρώτα στο 42′ όταν ο Μουνιέ έκανε μια εκπληκτική ενέργεια, σούταρε, ο Κότνικ σε πρώτη φάση απέκρουσε και στην συνέχεια χρειάστηκε ο Σαραμαντάς να διώξει την μπάλα πάνω στην γραμμή, ενώ στο 45′ ο Ντάουντα πλάσαρε από κοντινή απόσταση και ο Σλοβένος τερματοφύλακας κράτησε ανέπαφη την εστία του για άλλη μια φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αγρινίου μπήκε ακόμα πιο δυνατά σε σχέση με το πρώτο και απείλησε την αντίπαλη εστία στο 48′ με μια κεφαλιά του Ντάουντα που απέκρουσε ο Κότνικ. Μετά από 5 λεπτά, στο 53′, ο Φάρλεϊ Ρόσα έκανε το 1-0 με ένα φανταστικό σουτ πολύ μακριά από την περιοχή, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα που άξιζε.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός είχε ανοίξει το σκορ, η είκονα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο δεν άλλαξε καθόλου. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, συνέχισαν να πιέζουν και έφταναν συχνά σε τελικές προσπάθειες, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί αλλά ούτε και να γυρίσουν την μπάλα.

Ο Ρόσα ανατράπηκε από τον Σταυρόπουλο μέσα στην περιοχή στο 75′ και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Φωτιάδης, καταλόγισε πέναλτι, ωστόσο η φάση επανεξετάστηκε στο VAR και η αρχική απόφαση άλλαξε, καθώς το μαρκάρισμα δεν ήταν αντικανονικό.

Η καλύτερη στιγμή του Πανιωνίου ήρθε στο 81′ με μια πολύ καλή απευθείας εκτέλεση του Αραμπούλι, όμως η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ. Μετά από 8 λεπτά, στο 89′, Ο Μάκης Χάβος αναγκάστηκε να βάλει στην θέση του Ρόσα τον Ντουάρτε, διότι ο Βραζιλιάνος δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι γύριζαν την μπάλα για να “ροκανίσουν” τον χρόνο και να κρατήσουν το υπάρχον προβάδισμα και το κατάφεραν.

Κόκκινες: Κόρμπος

Κίτρινες: Ρόσα, Μαρσιάλ, Μουνιέ, Ντάουντα – Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Αραμπούλι, Ρέντζας, Παπανικολάου

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Μαλή, Μαρσιάλ, Κέβιν, Ντίας, Νταλσιό, Ρόσα (89′ Ντουάρτε), Μουνιέ (90+5′ Μπαίροβιτς), Αλβάρεζ (82′ Ταχάρ), Ντάουντα

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκεζ, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Οικονομίδης (63′ Παπανικολάου), Γρίβας (56′ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης (83′ Ρέτσος), Αραμπούλι