Αντέδρασε ο ΠΑΟΚ, κέρδισε και τώρα αναμένει τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με ανατροπή τον Βόλο στην έδρα του

Παρουσιάζοντας καλή απόδοση μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει με 3-1 στην Τούμπα τον Βόλο για τη 16η αγωνιστική της Super League 1 και τώρα πάει προσηλωμένος στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη (13/1) στη Θεσσαλονίκη.

Οι “ασπρόμαυροι” ήταν κακοί στο πρώτο μέρος κόντρα στους Θεσσαλούς, όμως στην επανάληψη βελτιώθηκαν αισθητά, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2021, ύστερα από δύο αποτυχημένες προσπάθειες στη Λάρισα και στην Αθήνα.

Καλύτερα φαινόταν να πατούν στον αγωνιστικό χώρο οι Θεσσαλοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης από τους “ασπρόμαυρους”, γεγονός που τους έδωσε τη δυνατότητα να μπουν νωρίς σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Βόλου εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τη σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων με τον Κιάκο στο 11′ να παραβιάζει την εστία του ανήμπορου να αντιδράσει, Πασχαλάκη.

Το τέρμα των φιλοξενούμενων προκάλεσε παγωμάρα στον ΠΑΟΚ με την ομάδα της Μαγνησίας να φτάνει μάλιστα και σε δεύτερο γκολ με τη διπλή προσπάθεια των Κιάκο και Ρενάτο στο 15′, αλλά ο Πασχαλάκης αντέδρασε όπως θα έπρεπε, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Ο “δικέφαλος” του βορρά έχανε τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, δυσκολευόταν αρκετά να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και είδε τον Βόλο να γράφει άλλη μια τελική προσπάθεια στο 22′ με το δυνατό σε εκτέλεση σε φάουλ του Ρενάτο να μπλοκάρεται από τον Πασχαλάκη.

Στο 28′ παρουσιάστηκε η καλύτερη ευκαιρία για τους “ασπρόμαυρους” για να ισοφαρίσουν, καθώς ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι που έκανε ο Ριένστρα εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σβαμπ, ο οποίος ευστόχησε και νίκησε τον Κλέιμαν, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Το γκολ του Αυστριακού δεν αποσυντόνισε τους Θεσσαλούς που συνέχισαν να περιορίζουν τη δύναμη του ΠΑΟΚ στις πτέρυγες με σωστά μαρκαρίσματα και να πηγαίνουν με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο μέρος, ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε τους Βιεϊρίνια και Ελ Καντουρί στον αγώνα με σκοπό πρώτα ο Μαροκινός να συμμαζέψει τα πράγματα στη “μάχη” του κέντρου και από την άλλη ο αρχηγός να δώσει βοήθειες στην επιθετική ανάπτυξη. Αντίθετα, χωρίς καμία αλλαγή ξεκίνησε στην επανάληψη ο Βόλος.

Πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας, οι “ασπρόμαυροι” έχασαν μια πολύ καλή φάση με τον Α.Ζίβκοβιτς να κάνει την ενέργεια από αριστερά, ο Σέρβος “σέρβιρε” στον Ουάρντα, όμως το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ο Αιγύπτιος δεν βρήκε τον στόχο. Όσο περνούσε ο χρόνος, ο ΠΑΟΚ ανέβαζε στροφές και έκλεινε τους φιλοξενούμενους προς την περιοχή τους. Αυτό αποδείχτηκε άκρως θετικό για τους γηπεδούχους, αφού σε μια εκτέλεση κόρνερ… φωτοτυπία, όπως εκείνη στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, στο 66′ ο Σφιντέρσκι πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Ίνγκασον να ακολουθεί τη φάση και να φέρνει “τούμπα” το παιχνίδι.

Φοβερά δραστήριος για τον “δικέφαλο” του βορρά ήταν ο νεοαποκτηθείς Κρμέντσικ από τη στιγμή που πέρασε ως αλλαγή στο ματς, καταγράφοντας τρεις τελικές προς το τέρμα του Κλέιμαν. Στο 82′ ο υψηλόσωμος φορ έκανε μια φοβερή ατομική ενέργεια και στη συνέχεια πάσαρε στον Μουργκ, ο οποίος σπατάλησε την ευκαιρία του για να σκοράρει.

Λίγο πριν τις καθυστερήσεις, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Κρμέντσικ να βγαίνει ολομόναχος, μετά από πάσα του Ελ Καντουρί, απέναντι στον Κλέιμαν με τον Τσέχο να πλασάρει και να διαμορφώνει με το παρθενικό του “ασπρόμαυρο” γκολ το 3-1.

Σκόρερ: Κιάκος (11′), Σβαμπ (29′), Ίνγκασον (66′), Κρμέντσικ (90′)

Κίτρινες: Κλέιμαν (29′), Α.Ζίβκοβιτς (43′), Κιάκος (45′), Βιεϊρίνια (48′), Περέα (58′), Δουβίκας (72′), Ελ Καντουρί (80′)

Κόκκινες:

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Περέιρα (Βιεϊρίνια 46′), Κρέσπο, Ίνγκασον, Σοάρες, Εσίτι (Ελ Καντουρί 46′), Σβαμπ, Τζόλης (Μουργκ 78′), Α.Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (Αουγκούστο 85′) και Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 67′).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (Ντεντάκης 86′), Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Κιάκος (Μαρτίνες 68′), Μπαρτόλο, Περέα (Νίνης 63′), Ρενάτο και Δουβίκας.