Άντεξε στην Τρίπολη ο Παναιτωλικός

Η κεφαλιά του Οικονόμου έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Παναιτωλικό.

Για την 23η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός μοιράστηκε βαθμούς με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Παναιτωλικός στο πρώτο μέρος μπήκε αρκετά δυναμικά πιέζοντας τους «αρκάδες», έχοντας στο 3’ διπλή ευκαιρία με τους Καρέλη και  Ντίαζ  αμφότεροι οι παίκτες νικήθηκαν από τον Γραμματικάκη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και προσπάθησαν να κάνουν την ζημιά  με τους  Μιριτέλο και Μπαρτόλο αλλά ο  Μπαρτόλο αστόχησε.

Στο 15′ οι Αγρινιώτες είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Ντίαζ άστοχο ο Γραμματικάκης ήταν σε ετοιμότητα.  Όσο περνούσαν τα λεπτά τα «καναρίνια» πίεζαν αλλά το γκολ ήρθε στο 42’  από τολάθος του Γιαμπλόνσκι, ο Ντίας έκλεψε την μπάλα, κι εκτέλεσε τον Γραμματικάκη για το 0-1.  Ο Αστέρας «απάντησε» άμεσα και πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ισοφάρισε στο 45’+2’ με δυνατή κεφαλιά του Μιριτέλο μέσα απ’ τη μικρή περιοχή.

Στην επανάληψη  ο Αστέρας στρίμωξε αρκετά την ομάδα του Γιάννη Πετράκη και πήραν το προβάδισμα το 65’. Όταν ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ ο Ζουκάνοβιτς πήρε την  κεφαλιά και νίκησε τον Στεργιάκη, κάνοντας το 2-1.

Μετά το γκολ ο «Τίτορμος» βελτίωσε την απόδοση του και στο 81’ βρήκε μεν δίχτυα με τον Τορεχόν στο 81’, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Ζοάο Πέντρο βρισκόταν μπροστά από τον Γραμματικάκη κι επηρέαζε τη φάση.

Το γκολ ισοφάρισης μπήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Από το  κόρνερ του Χουάνπι, ο Οικονόμου πήρε καρφωτή κεφαλιά και ισοφάρισε σε 2-2 για τους Αγρινιώτες. Το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς προσπάθησε με τους Βαλιέντε και Μπαρτόλο αλλά ο Τσάβες αποσιώπησε τον κίνδυνο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρα Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς):  Γραμματικάκης, Καστάνιο (90’+3’ Μάντζης), Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες (87’ Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (70’ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί Ρεγκίς (86’ Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης (75’ λ.τρ. Τσάβες), Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε (76’ Ζοάο Πέντρο), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι, Φρεντερίκο Ντουάρτε (66’ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (75’ Στάγιτς), Ντίας (84’ Λομονάκο).