Άντεξε στο Βικελίδης ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης, στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Λίγες φάσεις στον αγώνα και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, είχαν ανούσια κατοχή, με την ομάδα του Περιστερίου να κρατάει το 0-0. Χαμένο πέναλτι είχε ο Άρης με τον Ματίγια στο 64ο λεπτό, που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στο Περιστέρι την επόμενη εβδομάδα την Πέμπτη (13/2).

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία.

Στο 13ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον Ατρόμητο, όταν το ψιλοκρεμαστό σουτ του Βέλλιου, κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Η απάντηση του Άρη ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Ντιγκινί μέσα από την περιοχή, σούταρε, αλλά το σουτ του, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Στρούγγης.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους είχε τη κατοχή ο Άρης, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Το πρώτο μέρος έληξε 0-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, όμως η άμυνα του Ατρομήτου άντεχε στην πίεση.

Στο 64ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι, όταν ο Βέλλιος χτύπησε τον Ματίγια μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση, όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε, με τους “κιτρινόμαυρους” να προσπαθούν να διασπάσουν την άμυνα των Περιστεριωτών, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 75′ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ανδρούτσος βρήκε τον Ούμπιντες μέσα στην περιοχή, όμως ο Αργεντινός μέσος σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Δεληζήση.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ρεβάνς.

Κίτρινες: Βέλεθ, Σάσα – Μπουσούλατζιτς, Κατράνης, Μάντσον, Βέλλιος

Άρης (Ένινγκ): Κούεστα, Ροουζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης, Ντιγκινί, Γκάμα (85′ Μαρτίνες), Λάρσον (78′ Ντουρμισάι)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Στρούγγης, Κατράνης, Μπουσούλαζιτς, Χαρίσης, Ανδρούτσος (82′ Μάντσον), Νταβιώτης (77′ Ενσικουλού), Γκάλο (74′ Ούμπιντες), Βέλλιος