Αντβέρπ-ΑΕΚ: Τριάρα και καλή εμφάνιση απέναντι στη νταμπλούχο Βελγίου

Η ΑΕΚ νίκησε την Αντβέρπ σε φιλικό παιχνίδι, δείχνοντας ότι βρίσκεται ήδη σε ικανοποιητική κατάσταση.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Αντβέρπ στο δεύτερο φιλικό της επί Ολλανδικού εδάφους, με τους Φαν Βέερτ, Ζίνι και Κοσίδη να βρίσκουν δίχτυα.

Στα πρώτα 30 λεπτά (το ματς χωρίστηκε σε τέσσερα 30λεπτα) η Αντβέρπ είχε την κατοχή της μπάλας, αναγκάζοντας την ΑΕΚ να έχει πιο αμυντικό ρόλο, αλλά παρά την πίεση των Βέλγων, δεν δέχθηκε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 44ο λεπτό ο Τσούμπερ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν είδε το εξαιρετικό του σουτ από την μεγάλη περιοχή να αποκρούεται από τον Μπουτέζ. Έτσι, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ανέβασε «στροφές» και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Φαν Βέερτ (56’). Ο Άμραμπατ έχοντας τη μπάλα από τα δεξιά, συνέκλινε προς τον άξονα και έκανε την κάθετη για τον Τσούμπερ, ο οποίος έσπασε την μπάλα για τον Φαν Βέερτ, με τον Ολλανδό να πλασάρει εύστοχα.

Με την επανέναρξη του ματς η ΑΕΚ σκόραρε και δεύτερο γκολ, όταν ο Σιντιμπέ με υπέροχη μακρινή μεταβίβαση βρήκε τον Ζίνι που με ωραία προσπάθεια «κρέμασε» τον γκολκίπερ της Αντβέρπ, γράφοντας το 2-0.

Το τελικό 3-0 ήρθε από τον Μιχάλη Κοσίδη που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Πέτρου Μάνταλου, βάζοντας και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ, αλλά ο Μαχαίρας αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 113΄.

Η ενδεκάδα της Ένωσης στα δύο πρώτα 30λεπτα: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Ρότα, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Φαν Βέερτ.

Η ενδεκάδα στα δύο τελευταία: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ρόκσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (90′ Πήλιος), Μαχαίρας, Ζίνι, Λαμαράνα, Κοσίδης.