Αντβέρπ-Ολυμπιακός: Κακό πρόσωπο και ήττα, κρατά την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο στο Βέλγιο και ηττήθηκε, ωστόσο έχει ήδη προκριθεί.

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αντβέρπ στο Βέλγιο για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν κακό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Ωστόσο, είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους από την προηγούμενη αγωνιστική και θα το κάνουν από τη δεύτερη θέση, που σημαίνει ότι θα αγωνιστούν στον γύρο πλέι οφ και θα συναντήσουν μία από τις ομάδες που έρχονται ως τρίτες από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Σκόρερ των Βέλγων ο Μπαλικισά στο 7ο λεπτό.

Το ματς

Με σχηματισμό 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά στο κέντρο, Ρόνι Λόπες, Ονιεκούρου στα άκρα και ο Τικίνιο στην επίθεση.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 7’ οι Βέλγοι προηγήθηκαν. Ο Μπαλικισά κινήθηκε προς τα μέσα, πήρε τη μπάλα από τον Μπένσον, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Σισέ και καταλήγει στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 1-0.

Στο 11’ ο Παπασταθόπουλος έπιασε μια κεφαλιά που πέρασε εκτός.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ρόνι Λόπες έσπασε στον επερχόμενο Εμβιλά, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Μπουτέζ μπλόκαρε.

Στο 22’ μετά από κακή αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μπένσον βρέθηκε τετ α τετ με τον Βατσλίκ, με τον Τσέχο να αποκρούει με το πόδι.

Στο 34’ ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό μετά, ο Μπατάιγ σούταρε από πλάγια με τη μπάλα να περνά εκτός.

Ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού επενέβη στο ημίχρονο κάνοντας τρεις αλλαγές, περνώντας τους Μασούρα, Αγκιμπού Καμαρά και Ελ Αραμπί, αντί των Ρόνι Λ¨οπες, Τικίνιο και Μπουχαλάκη.

Στο 54’ ο Εμβιλά πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με τον Μπουτέζ να μπλοκάρει, στην πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 63’ ο Βατσλίκ είπε «όχι» στο σουτ του Μπαλικισά.

Ενώ στο 65’ ο Βρουσάι σούταρε με τον Μπουτέζ να μπλοκάρει.

Ο Βατσλίκ δήλωσε ξανά παρών στο 69’ και στο 72’ όταν έβγαλε δύο σουτ του Μπένσον.

Στο 90’+1’ ο νεοεοσελθών Γιουσούφ σούταρε με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Αντβέρπ (Μπράιαν Πρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Αλμέιδα, Ντεσολεΐλ (58’ Ένχελς), Ντε Λετ (58’ Κίρινεν), Ντουομό, Γκέρκενς, Βερστρέτε, Μπαλικισά (88’ Γιουσούφ), Μπένσον (73’ Σαμάτα), Έγκεσταϊν (73’ Φρέι)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (66’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46’ Α. Καμαρά), Μ. Καμαρά, Εμβιλά, Ρόνι Λόπες (46’ Μασούρας), Ονιεκούρου (60’ Βρουσάι), Τικίνιο (46’ Ελ Αραμπί)