Απέδρασε από τον Βόλο ο Ολυμπιακός

Αγχώθηκε αλλά τελικά έφτασε στη νίκη ο Ολυμπιακός στο Βόλο.

Νικητής έφυγε από το Πανθεσσαλικό Στάδιο ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 1-2 του Βόλου για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρόλο που παρατάχθηκαν με τους βασικούς τους παίκτες, δυσκολεύτηκαν κόντρα στον Βόλο, αλλά τελικά έφτασαν στη νίκη.

Φυσικά αυτό το ματς, βρίσκεται εν μέσω και άλλων δύσκολων αγώνων, όπως το πρόσφατο με την Αϊντχόφεν, τον επαναληπτικό του Κυπέλλου με τον Άρη και τα δυο παιχνίδια με την Άρσεναλ.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Κώστας Φορτούνης στο 4’ και ο Γιαν Εμβιλά στο 81’. Για τον Βόλο ισοφάρισε προσωρινά ο Φαούστο Γκρίλο στο 10’.

Έτσι, ο Ολυμπιακός φτάνει τους 61 βαθμούς, πηγαίνοντας ξανά τη διαφορά στο +14 από τον δεύτερο Άρη. Ο Βόλος είναι στην 7η θέση με 30 βαθμούς.

Αγωνία υπάρχει για τον Ρούμπεν Σεμέδο, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάκωση έσω πλαγίου.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν στο τέρμα, Λαλά, Μπα, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Καμαρά, Εμβιλά στο κέντρο, Βαλμπουενά, Μπρούμα στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς, με τον Ολυμπιακό να προηγείται, αλλά τον Βόλο να ισοφαρίζει άμεσα. Στη συνέχεια ωστόσο, ο ρυθμός έπεσε, με τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ανέβασε μεν την απόδοσή του, ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματικός. Και χρειάστηκε να φτάσει στο 81ο λεπτό για να πετύχει με τον Εμβιλά το γκολ της νίκης.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Καμαρά άνοιξε ωραία στην περιοχή στον Μπρούμα, αυτός προσποιήθηκε στον Κλέιμαν, γύρισε στον Φορτούνη που πλάσαρε για το 0-1.

Ο Βόλος ωστόσο βρήκε αντίδραση και στο 10’ ισοφάρισε. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Γκρίλο έπιασε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Αυτό ήταν ακόμη ένα τέρμα που δέχεται ο Ολυμπιακός από στημένη φάση.

Στο 14’ ο Εμβιλά επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο Ρούμπεν Σεμέδο ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Η πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν στο 53’ όταν ο Κλέιμαν μπλόκαρε σουτ του Εμβιλά.

Στο 60’ ο Ελ Αραμπί σκόραρε μετά από σέντρα του Φορτούνη, αλλά στο ξεκίνημα της φάσης ο Έλληνας άσος ήταν εκτεθειμένος.

Από το 63’ ο Ολυμπιακός άλλαξε το σύστημά του σε 4-4-2, με τον Χασάν να περνά αντί του Βαλμπουενά.

Ο Χασάν στο 77’ βρέθηκε προ του Κλέιμαν, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου είπε «όχι». Ωστόσο η φάση ήταν μη γενόμενη καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Στο 81’ ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Ο Μπρούμα γύρισε, η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά, που πλάσαρε και την έστειλε στα δίχτυα. Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο VAR, καθώς στη μικρή περιοχή βρισκόταν εκτεθειμένος ο Χασάν, ωστόσο ο Αιγύπτιος δεν βρήκε τη μπάλα, συνεπώς δεν επηρέασε τη φάση και έτσι το γκολ ήταν κανονικό και έγινε το 1-2.

Βόλος (Άνχελ Λόπες): Κλέιμαν, Φερράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο (56’ Μαρτίνες), Ριένστρα, Τσοκάνης, Νίνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Δουβίκας

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Μπα, Σεμέδο (39’ λ.τρ. Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπρούμα (86’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (63’ Χασάν), Φορτούνης (86’ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί (86’ Μασούρας)