Απέδρασε με το διπλό από το ΟΑΚΑ το Περιστέρι

Την ήττα με 91-90 (79-79 κ.δ) γνώρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ από το Περιστέρι στην παράταση, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το αήττητο (4/4) έως τώρα στην ΕΚΟ Basket League. Από την άλλη η Ένωση μετράει τρεις ήττες σε τέσσερις αγώνες.

«Ήρωας» των νικητών ο Σμιθ, ο οποίος ευστόχησε στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου και έδωσε τη νίκη των Περιστεριωτών. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ο Γκρέι (29 πόντοι με 9/10 εντός παιδιάς), ο Χάτσερ (20 πόντοι) και Κίνγκσλεϊ κάνοντας double-double με 12 π και 12. ριμπάουντ,, ενώ για την «Βασίλισσα» διασώθηκαν ο Ρέι με 18π και ο Λάνγκφορντ με 21 π, αλλά στάθηκε μοιραίος καθώς στο τέλος έχασε τη βολή.

Αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές από τον αγώνα ο προπονητής της Ένωσης, Ηλίας Παπαθεοδώρου. Αξίζει να αναφερθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα η ΚΑΕ ΑΕΚ βράβευσε τον νυν παίκτη του Περιστερίου και πρώην της ΑΕΚ  Βασίλη Ξανθόπουλο.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου τρία λεπτά στο ΟΑΚΑ έως ότου η ΑΕΚ να καταφέρει να βρει καλάθι για πρώτη φορά με τον Λάνγκφορντ, ωστόσο το Περιστέρι ήταν αυτό που έχει το προβάδισμα (3-4) στο 4′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να προηγούνται όμως οι εύστοχες βολές των Μαυροειδή και Λάνγκφορντ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (10-10). Η Ένωση δεν έχει καλό ρυθμό στην επίθεση. αλλά χάρη στο τρίποντο του Τολιόπουλου πέρασε στο +3 (13-10) στο 8’. Η πρώτη περίοδος βρήκε το Περιστέρι να προηγείται και την ΑΕΚ στο -1 (19-20).

Το Περιστέρι ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με ένα σερί πέντε πόντων (21-26), η «Βασίλισσα» όμως με τα καλάθια των Ρέι και Ματσιούλις πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ τέσσερα λεπτά πριν την λήξη (28-26). Τα τρίποντα των Γκίκα και Γιαννοπούλου έδωσαν στην ΑΕΚ ξανά το προβάδισμα (37-29) ενώ 11 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα το καλάθι του Λάνγκφορντ έστειλε την Ένωση στο +9 και προηγούμενη στα αποδυτήρια (39-30) μετά και την εύστοχη βολή του Μόρισον.

Κορυφαίος για το πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους ήταν ο Λάνγκφορντ, με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ μετρούν 7/15 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 10/13 βολές, 23 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 τάπα.

Με το δεξί ξεκίνησε το Περιστέρι την τρίτη περίοδο καθώς πέτυχε πέντε μαζεμένους πόντους και μείωσε στους τέσσερις (39-35) στο 22′. Το σερί των φιλοξενούμενων μεγάλωσε, με έντεκα  πόντους παίρνοντας το προβάδισμα πλέον (39-41) με 7′ για το τέλος της περιόδου, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητήσει τάιμ άουτ. Η Ένωση κατάφερε να γυρίσει το ματς με τα καλάθια των Σλότερ και Γιαννοπούλου έφτασε στο +5 (50-45) ενώ στο 28’ ξέφυγε στο +8 με το τρίποντο του Ρέι στο τέλος των 24” της επίθεσης των γηπεδούχων (55-47). Τα τελευταία λεπτά το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς καλάθια ωστόσο η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την περίοδο με προβάδισμα με το καλάθι του Ρέι(62-60).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η «Βασίλισσα» ξεκίνησε δυνατά με τον Ρέι να σκοράρει για δύο, αλλά ο Κίνγκσλεϊ απάντησε άμεσα με αλέι ουπ (64-62)στο 32′. Με δύο τρίποντα ο Χρυσικοπουλος κράτησε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ, ενώ τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Γκίκας αύξησε στο +6 (73-67). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν όμως ένα τρίποντο από τον Χάτσερ ήταν αρκετό για να μαζέψει τη διαφορά στον πόντο (73-72) με 4’12” για το τέλος του αγώνα. Ο αγώνας μετατράπηκε σε Γκαν γκινιολ και οδηγήθηκε στην παράταση με 79-79.

Οι δύο πολύ κακές επιθέσεις από το Περιστέρι στην εκκίνηση της παράτασης, έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ με ένα λέι απ του Ρέι και μια βολή του Ματσιούλις, να φτάσει στο +3 (82-79) με 3’50” για το τέλος της παράτασης. Ο Σαλούστρος βγήκε στον αιφνιδιασμό για το 84-82 με το Περιστέρι να έχει κι άλλη κατοχή. Ο πάγκος της ΑΕΚ ήταν έξαλλος, φωνάζε για παράβαση 8” από το Περιστέρι, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο τεχνικός της Ένωσης, Ηλίας Παπαθεοδώρου. Ο Μόουζες πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι που έφερε το Περιστέρι στο +2 (84-86) με 1’21” για το τέλος. Στα 33.9” για το τέλος, η ΑΕΚ έφτασε στο +3 (89-86) με μία βολή του Σαντ Ρος κι ένα δίποντο του Λάνγκφορντ, ο οποίος κρίθηκε και μοιραίος καθώς είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι αλλά έβαλε μόνο τη δεύτερη βολή (90-89) δίνοντας στον Σμιθ την ευκαιρία να κάνει το 90-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12 (12 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/36 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 20/28 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 18 ασίστ, 8 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/47 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 21/27 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 16 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες