«Απέδρασε» με το «διπλό» η Λίβερπουλ, mamma mia…. Αταλάντα

Αν και δεν εντυπωσίασε, η Λίβερπουλ έφυγε με το «τρίποντο» από την έδρα του μαχητικού Άγιαξ. Η Αταλάντα στο άλλο ματς του ομίλου έκανε… πάρτι στη Δανία απέναντι στη Μίντιλαντ.

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη πήρε η Λίβερπουλ στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στον Άγιαξ (0-1). Στον αντίποδα, η Αταλάντα διέλυσε τη Μίντιλαντ (0-4) στη Δανία.

Από πλευράς Άγιαξ, ο Μοχάμεντ Κούντους στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος μόλις στο 9’, καθώς αποχώρησε ως τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Κουίνσι Πρόμες.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Τάντιτς έβγαλε «γλυκιά» σέντρα στο 16’, ο Μαρτίνεζ πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ο Άντριαν μπλόκαρε χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «γιοι των Θεών» απείλησαν ξανά. Έπειτα από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Τάντιτς, Χράβενμπερχ, Πρόμες, ο τελευταίος εκτέλεσε στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, εντούτοις το σουτ πέρασε δίπλα από την εστία των «κόκκινων».

Στο 33’, ενώ η σημαία του επόπτη παρέμεινε καρφωμένη στο έδαφος, ο Πρόμες δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα εξ επαφής, με τον Άντριαν να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση, διατηρώντας το 0-0.

Αν και η Λίβερπουλ μέχρι το 36’ δεν είχε δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Ονάνα, κατόρθωσε με αρκετή δόση τύχης να ανοίξει το σκορ. Ο Μανέ πραγματοποίησε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Ταλιαφίκο και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι Ολλανδοί έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση στο 44’, όμως ο… από μηχανής θεός Φαμπίνιο έσωσε τους πρωταθλητές Αγγλίας. Ο Τάντις έκανε το πλασέ, αλλά ο Φαμπίνιο προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος, απομάκρυνε. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης, οι οικοδεσπότες είδαν τον… χάρο με τα μάτια τους, αφού κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν δεχτεί δεύτερο αυτογκόλ. Ο Μανέ σέντραρε, ο Σουρς έκανε άτσαλη προβολή και η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από την εστία του Ονάνα.

Με το… καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου ο «Αίαντας» «άγγιξε» το 1-1, μα η «ρουκέτα» του Κλάασεν στο 47’ από το όριο της περιοχής, τράνταξε το δεξί δοκάρι.

Λίγο μετά, η Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε κράτημα και ανατροπή στο Φιρμίνιο από τον Σουλτς. Παρόλα αυτά, ο Μπριχ έδειξε ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Όσο περνούσε η ώρα, ο ρυθμός στην αναμέτρηση έπεφτε. Στο 70’ ο νεοεισελθών Μιναμίνο δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Ονάνα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε.

Στο 90’ ο Βαινάλτουμ απέτυχε να νικήσει τον Ονάνα, ενώ στις καθυστερήσεις  ο Εκέλενμπακ από το ύψος του πέναλτι αστόχησε, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία. Η Λίβερπουλ διαχειρίστηκε το προβάδισμα της άρτια μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Κίτρινες: Μίλνερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Πρόμες

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άντριαν, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Γκόμεζ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τζόουνς (Χέντερσον 46’), Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ (Ουίλιαμ 92’), Φιρμίνιο (Ζότα 60’), Μανέ (Μιναμίνο 60’), Σαλάχ (Σακίρι 60’).

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ονάνα, Μαζράουι, Σουρς (Τραορέ 84’), Μαρτίνεζ, Μπλιντ (Χούντελαρ 84’), Ταλιαφίκο,  Χράβενμπερχ, Κλάασεν (Εκέλενμπακ 74’), Κούντους (Πρόμες 9’), Τάντιτς, Νέρες (Λάμπιαντ 74’).

Μίντιλαντ- Αταλάντα 0-4

Από την αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία, επιδιώκοντας να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους. Και τα κατάφεραν περίφημα, καθώς στο 26’ ο Ζαπάτα με κοντινό πλασέ έσυρε πρώτος το χορό των γκολ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο εκτελεστής μετατράπηκε σε δημιουργό και αφού έστρωσε την μπάλα στον Γκόμεζ εκτός περιοχής, ο 32χρονος Αργεντινός με μια «φωτοβολίδα» σημείωσε το 0-2.

Οι «μπεργκαμάσκι» εξακολούθησαν να αποδίδουν εξαιρετικά και βρήκαν και τρίτο γκολ. Ο Μουριέλ στο 42’, εκμεταλλευόμενος ασταθή επέμβαση του Χάνσεν σε σουτ του Ζαπάτα, με προβολή έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» σε ένα ημίχρονο όνειρο για το σύνολο του Γκασπερίνι. Το τελικό 4-0 «έγραψε» ο Μίραντσουκ στο 89’.

Μίντιλαντ (Μπριάν Πρίσκε): Γιάνσεν, Σβιατσένκο, Σολτς, Αντερσον, Παουλίνιο, Σίστο (87′ Αντερσον), Μέιμπιλ (75′ Βίμπε), Ντρέιερ, Ονιέκα (87′ Κράεβ), Καγιούστε (76′ Μάντσεν), Κάμπα (60′ Εβάντερ).

Αταλάντα (Τζανμπιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Τολόι, Τζίμσιτι, Χάτεμπερ, Γκόσενς, Ρομέρο (86′ Παλομίνο), Γκόμες (68′ Πάσαλιτς), Ντε Ρουν, Φρόιλερ (80′ Πεσίνα), Μουριέλ (68′ Ιλιτσιτς), Σαπάτα (80′ Μίραντσουκ).