Απέφυγε τα χειρότερα η Παρί, νίκες για Τουλούζ και Νις

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με το Στρασβούργο καταφερε η Παρί Σεν Ζερμέν να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, στην 31η αγωνιστική της League 1. Τουλούζ και Νις πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Παρί Σεν Ζερμέν – Στρασβούργο 2-2

Ανάσα στα τελευταία λεπτά πήρε η Παρί που ισοφάρισε το Στρασβούργο και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 13’ με τον Τσούπο-Μότινγκ, μετά από λίγα λεπτά είδαν την ομάδα τους να χάνει έδαφος. Στο 26’ ο ντα Κόστα ισοφάρισε, ενω στο 38’ ο Γκονζάλες διαμόρφωσε το 1-2 και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. «Χρυσή αλλαγή» για τον Τούχελ αποδείχτηκε ο Κέρερ, μιας και λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα κατάφερε να βρει δίχτυα για το τελικό 2-2.

Ρεμς – Λιλ 1-1

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ολοκλήρωσαν το ματς η Ρεμς με την Λιλ και μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Λιλ να κρατάει γερά την δεύτερη θέση με 61 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 55’ με τον Φόντε, όμως στο 78’ ο Ουντιν βρήκε δίχτυα, ισοφάρισε για την ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Τουλούζ – Ναντ 1-0

Νίκη κόντρα την Ναντ με 1-0 πήρε η Τουλούζ, που εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και επικράτησε. Μόλις στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζιρότο άφησε την Ναντ του με δέκα παίκτες, καθώς είδε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας περιθώρια στη Τουλούζ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το δεξί το δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ ο Σιλά σκόραρε το μοναδικό γκολ για το τελικό 1-0. Η Τουλούζ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 35 βαθμούς και βρίσκεται 14η μια θέση πάνω από την Ναντ.

Νις – Μονπελιέ 1-0

Τους τρεις βαθμούς τις νίκης πανηγύρισε και η Νις, καθώς επικράτησε της Μονπελιέ με 1-0. Οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την νίκη με τον Ντάντε στο 20’, άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Πλέον η Νις μετράει 47 βαθμούς, ενώ βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.