Απέκλεισε την Τσέλσι η Γιουνάιτεντ

Με τα γκολ των Ερέρα και Πογκμπά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του FA Cup, κόντρα στην Τσέλσι σε ένα κατάμεστο «Στάνφορντ Μπριτζ» με σκορ 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν από την αρχή να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χωρο και στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι διαβολοι» κλείδωσαν την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε ο Άντερ Ερέρα με κεφαλιά στο 31′ από σέντρα του Πογκμπά, με τον Ισπανό να κάνει όμορφη κίνηση φτάνοντας στην περιοχή, στην πλάτη του Μάρκος Αλόνσο, για το 1-0.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου κι αφού η Τσέλσι επιχειρούσε δίχως αποτέλεσμα να βρει απάντηση, ο Πογκμπά με καρφωτή κεφαλιά ανάμεσα σε Ρούντιγκερ και Αθπιλικουέτα διαμόρφωσε το τελικο 2-0.

Πέρα από την κατοχή που ήταν με το μέρος της, η Τσέλσι δεν έχει κάτι άλλο να επιδείξει στο δεύτερο ημίχρονο για να “πείσει” πως μπορούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Θυμίζουμε πως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι αήττητη με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στις εγχώριες διοργανώσεις.

Σκόρερ : 31′ Ερέρα, 45′ Πογκμπά

Κίτρινες: Μάριτς, Γιανκ / Ρούντιγκερ, Καντέ

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα(82’ Ζαπακοστα), Νταβίντ Λουίζ, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς(71’ Μπάρκλεϊ), Πέδρο(58’Γουίλιαν)ν Ιγκουαΐν, Αζάρ

Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, Ερέρα, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα(75’ Περέιρα), Λουκακού(73’ Σάντσες), Ράσφορντ(94’ ΜακΤόμινεϊ)