Απέκλεισε την Πόρτο η Κρασνοντάρ-Στα πέναλτι ο Ερυθρός Αστέρας

Μεγάλη νικήτρια κόντρα στην Πόρτο αναδείχθηκε η Κρασνοντάρ, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας απέκλεισε στα πέναλτι την Κοπεγχάγη.

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την Καραμπάγ, όπως και η Ρόσενμποργκ τη Μάριμπορ. Την ίδια ώρα η Ντιναμό νίκησε την Φερεντσβάρος και η Κλουζ απέκλεισε τη Σέλτικ στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει τον Αγιαξ που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ΚΡάσνονταρ που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε στη Πορτογαλία την Πόρτο.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση είναι οι Κράσνονταρ, ΑΠΟΕΛ, Ερυθρός Αστέρας, Ρόζενμποργκ, Λασκ, Κλαμπ Μπριζ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Άγιαξ, Κλουζ και Ολυμπιακός

Πόρτο-Κρασνοντάρ 2-3

Την Πόρτο απέκλεισε η Κρασνοντάρ, καθώς επικράτησε με 3-2, στην έδρα της πορτογαλικής ομάδας.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τριντάντε ντε Βιλχένα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ στο 12ο λεπτό ο Σουλεϊμάνοφ έστειλε η μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-2. Ο ίδιος στο 34ο λεπτό πέτυχε το 0-3.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με τον Ζε Λουίς στο 57’ και είκοσι λεπτά αργότερα έκαναν το 2-3, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Καραμπάκ-ΑΠΟΕΛ 0-2

Νικήτρια αναδείχθηκε ο ΑΠΟΕΛ κοντά στην Καραμπάκ με 2-0, στην έδρα της δεύτερης.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 34ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι με εύστοχο πέναλτι. Το τελικό 2-0 για τους φιλοξενούμενους το πέτυχε στο 68’ ο Μάτιτς.

Κοπεγχάγη-Ερυθρός Αστέρας 1-1 (πεν. 6-7)

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Κοπεγχάγη στα πέναλτι, ενώ στην κανονική διάρκεια του αγώνα το ματς έληξε ισόπαλο με 1-1.

Ο Μποάκιε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 44’ ο Ν’ Ντόι πέτυχε το τελικό 1-1 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί δεν πέτυχαν κάποιο γκολ και έτσι πήγαν στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί με 7-6 ο Ερυθρός Αστέρας απέκλεισε την Κοπεγχάγη.

Ρόσενμποργκ-Μάριμπορ 3-1

Με 3-1 πήρε τη νίκη η Ρόσενμποργκ απέναντι στη Μάριμπορ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Βάντσας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Σέντερλουντ στο 53’ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 61’ ο Κόνραντσεν σκόραρε και έκανε την ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Ο ίδιος είκοσι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ντιναμό Κιέβου-Μπριζ 3-3

Χωρίς νίκη ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Ντιναμό Κιέβου και τη Μπριζ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3.

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπουγιάλσκι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Ντελί ισοφάρισε στο 38’. Ο Σεπέλεφ στο 50’ σκόραρε και έκανε το 2-1, ενώ στο 88’ ο Φόρμερ έφερε ξανά το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με… αυτογκόλ του Μέχελε οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-2, ενώ το τελικό 3-3 πέτυχε δυο λεπτά αργότερα ο Οπεντά.

Φερεντσβάρος- Ντιναμό 0-4

Μια εύκολη νίκη πήρε η Ντιναμό απέναντι στην Φερεντσβάρος με 4-0.

Μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αντέμι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 47’ ο Πέτκοβιτς έκανε το 0-2, ενώ ο Όλμο οχτώ λεπτά αργότερα έκανε το 0-3.

Το… τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους το έδωσε στο 79ο λεπτό ο Γκόγιακ.

ΛΑΣΚ-Βασιλεία 3-1

Η ΛΑΣΚ επικράτησε με 3-1 κόντρα στη Βασιλεία.

Με.. αυτογκόλ ο Πετρέτα στο 59ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Αντέμι στο 80’ έκανε το 1-1, αλλά εννέα λεπτά αργότερα ο Γκόινκινγκερ πέτυχε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ράγκουζ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σέλτικ-Κλουζ 3-4

Νικήτρια αναδείχθηκε η Κλουζ με 4-3 κόντρα στη Σέλτικ στην έδρα της δεύτερης.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Ντεάκ για τους φιλοξενούμενους. Ο Φόρεστ στο 51’ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Εντουάρ έκανε το 2-1.

Ο Ομρανί στο 74’ με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 2-2, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Κρίστι έκανε το 3-2.

Στο 80’ ο Ομρανί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-3 για την ομάδα του. Το τελικό 4-3 για την Κλουζ το πέτυχε ο Τσουκουντεάν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.