Απέκτησε απόσταση ασφαλείας ο Απόλλων Σμύρνης, “ζόρια” για Παναιτωλικό

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε τον Παναιτωλικό και ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς από τη θέση των μπαράζ, με τους Αγρινιώτες να έχουν δύσκολο έργο για τη συνέχεια

Για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League 1, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό και απέκτησε απόσταση ασφαλείας οκτώ βαθμών από την 13η θέση που οδηγεί στο μπαράζ.

H “Ελαφρά Ταξιαρχία” κατέκτησε τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρμα του Σλίβκα στο 63′.

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στα playout, όπου θέλουν να αποφύγουν τις τελευταίες θέσεις, με τον Απόλλωνα να είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση, ενώ η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο για την παραμονή στην κατηγορία.

O αγώνας:

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήταν στο 1ο λεπτό, από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Ντάλσιο από τα δεξιά γύρισε την μπάλα προς τον Μάζουρεκ που έκανε το γυριστό αλλά η άμυνα του Απόλλωνα απομάκρυνε.

Στο 10′ ο Μπεντινέλι έκανε το σουτ που κατέληξε άουτ.

Στο 26′ και στο 27′ ο Παναιτωλικος έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με το σουτ του Μάζουρεκ που βγήκε εκτός εστίας και το τετ α τετ του Ντάλσιο που έδιωξε ο Βέρχουλστ.

Ο Απόλλων είχε ευκαιρία με την κεφαλιά του Τσιλούλη στο 33′ και του Ντάουντα στο 38′ που μάζεψε ο Μελισσάς.

Στο 55′ ο Ματσόλα πήρε την μπάλα στην περιοχή αλλά σουτ που έκανε πήγε άουτ.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του Βικίντας Σλίβκα. Στο 63ο λεπτό ο μέσος του Απόλλωνα, έκανε την κίνηση στο σημείο του πέναλτι και πλάσαρε τον Μελίσσα μετά από τακουνάκι του Μπεντινέλι.

Ο Ματσόλα στο 87′ τρίτωσε το κακό και από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο και έτσι οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε έναν βαθμό.

Σκόρερ: Σλίβκα 63′

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης 22′, Βάντερσον 84′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Κολ(Λαγός 94′), Σλίβκα(Καλίσιρ 84′), Φατιόν, Τσιλούλης, Ντάουντα(Ιωαννίδης 78′), Μπεντινέλι(Τσαμπούρης 84′)

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Τσιγγάρας, Κωνσταντόπουλος(Ταχάρ 76′), Βάντερσον, Περέιρα,  Ντάλσιο, Ντίας, Εντινγκά, Μάζουρεκ(Γιακόλις 76′), Ματσόλα(Βέργος 76′), Καρέλης(Αζαντί 85′)