Από γκέλα σε γκέλα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0) αναδείχθηκαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Λεγανές στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι αποδοκιμασίες ήταν έντονες για τους παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε, καθώς δεν κατάφεραν να βγουν νικητές της αναμέτρησης και συνέχισαν χωρίς νίκη για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος η Λεγανές ήταν αρκετά δραστήρια και επικίνδυνη και αν δεν ήταν ο Όμπλακ κάτω απ’ τα δοκάρια της Ατλέτικο, το γκολ θα ήταν αναπόφευκτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ, αν και πάλι η Λεγανές έδειχνε πιο σίγουρη, όταν έβγαινε στην επίθεση. Στο 75ο λεπτό ο Βιτόλο προσπάθησε να κερδίσει ένα πέναλτι που σωστά δεν δόθηκε και λίγο αργότερα το ίδιο έγινε με τον Φελίπε και ξανά σωστά ο ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Στις καθυστερήσεις ο Σάπονιτς έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά που έφυγε πάνω από την εστία και ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ενώ ο Κουέγιαρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για καθυστέρηση.

Οι «ροχιμπλάνκος» έχασαν την ευκαιρία να προσθέσουν ακόμα τρεις βαθμούς στη βαθμολογία τους και να ανέβουν στην τρίτη θέση, φτάνοντας τους 36 βαθμούς. Από την άλλη η Λεγανές παλεύει με την σωτηρία στο πρωτάθλημα με 15 βαθμούς.